خدمات پرداخت
پی پال مستر کارت ویزا کارت پرداخت هزینه سفارت
جدیدترین مطالب
انتقال ارز به خارج از کشور یکی از نیاز هایی است که اکثر کاربران...
ویزا کارت و مستر کارت 2019
گزارش های سه ماهه مسترکارت و ویزا کارت حاکی از کاهش استفاده از این...
خرید فالوور اینستاگرام
اینستاگرام یکی از بهترین جاها برای فروش است! امکانات و ویژگی‌های منحصر به‌ فرد...
افتتاح حساب وسترن یونیون
وسترن یونیون Western Union یک شرکت مالی آمریکایی است. این شرکت در حوزه های...

بررسی رشد ارزهای دیجیتال بر اساس تئوری منحنی جی

ارزش ارز دیجیتال

بسیاری از ارزهای دیجیتال الگوی رشد مشابهی دارند. این الگوها به سادگی قابل تشخیص هستند به طوری که بسیاری از مردم نیز به این موضوع پی برده‌اند. من تصمیم به توسعه این تئوری گرفتم چرا که به نظرم تئوری منحنی جی تنها راه پی بردن به چگونگی و چرایی رشد ارزهای دیجیتال می‌تواند باشد.

تئوری منحنی جی (J-Curve) از کریس بورنیسکه یکی از بهترین تئوری‌‌ها درباره ارز دیجیتال است که رشد دارایی‌های دیجیتال را به خوبی توضیح می‌دهد.

ارزهای دیجیتال نوع جدیدی از دارایی‌ها هستند که قابل مقایسه با سایر دارایی ها نیستند. به همین جهت تئوری‌هایی که برای توضیح دارایی‌های دیجیتالی به کار می‌رود نباید بر اساس روش‌های ارزش گذاری موجود باشد.

ارزش یک ارز دیجیتال به دو نوع تقسیم میشود:

  • ارزش کاربردپذیری (Utility Value)
  • ارزش گمانی یا ارزش کاربردپذیری مورد انتظار در آینده (Speculative Value)

رشد ارزهای دیجیتال با تئوری منحنی جی

فهمیدن اینکه چرا ارزهای دیجیتال اینگونه رشد می‌کنند نیازمند درک مرز بین این دو نوع ارزش، میباشد. ارزش کاربرد پذیری (Utility Value)، ارزش پایه یک دارایی دیجیتال است و به کاربران فعال یک پلتفرم بستگی دارد. نگه‌دارندگان (Hodlers) با احتکار ارزهای دیجیتال در کیف‌پول‌هایشان عرضه بازار را کاهش داده و سبب افزایش قیمت می‌شوند.

ارزهای دیجیتال موفق، مشخصه‌ای که دارند این است که بعد از این شکست، ارزش پایه آن‌ها بیشتر از ارزش پایه قبلی خواهد بود و دلیل آن نیز به خاطر افزایش تعداد کاربران فعال در پلتفرم و همچنین افزایش تعداد سرمایه‌گذاران بلند مدت آن ارز دیجیتال و خارج شدن تعدادی واحد از آن از چرخه گردش تجاری است. این یک چرخه کامل رشد است.

با آنالیز بسیاری از دارایی‌های دیجیتالی، الگوهای رشد مشابهی می‌توان یافت. به همین دلیل هم نموداری از چرخه کامل رشد که مربوط به ارز دیجیتال نئو می‌باشد را در زیر نشان داده‌ام. در آن زمان نئو بلاک چین خود را که یک سیستم پولی جدید با نام تحمل خطای بیزانس محول شده (dBFT) بود، با موفقیت پیاده‌سازی کرد. همچنین نئو یک ارز دیجیتال دوکوینی است، به این صورت که دارندگان نئو قادر به دریافت ارز دیجیتال GAS (کوین دوم) خواهند بود. موفقیت نئو به اندازه‌ای مشهود و عظیم بود که موفق شد در عرض کمتر از یک سال، دو چرخه کامل رشد را طی کند. گفتنی است که نئو با قیمت کمتر از ۱ دلار شروع کرد و تا قیمت ۲۰۰ دلار هم رشد داشت.

تحلیل رشد ارزهای دیجیتال با تئوری منحنی جی

منحنی جی نئو

یک چرخه کامل رشد قیمت به ۱۲ فاز تقسیم می‌شود. فهمیدن اینکه ارز دیجیتال در کدام فاز قرار دارد، می‌تواند ابزار قدرتمندی جهت کسب سود در این عرصه باشد.

1: رشد قیمت با نزدیک شدن به حد بالاترین قیمت در این فاز شدت گرفته و به صورت یک سهمی درمی‌آید. (Steep Increase). چرخه رشد با افزایش شیب‌دار قیمت آغاز می‌شود. طبیعت دارایی‌های دیجیتال در تکرار این چرخه است، پس رشد شیب‌دار و سهمی‌شکل قیمت معمولا نتیجه رشد چرخه قبلی است.

2: رشد سهمی‌وار قیمت نهایتا منجر به سقوط قیمتی ناگهانی و کوتاه مدتی می‌شود. معمولا این سقوط کوتاه مدت یک روز طول می‌کشد و این دارایی تا ۵۰ درصد ارزش خود را در یک روز می‌تواند از دست بدهد. دلیل سقوط بزرگی که اتفاق می‌افتد، کمبود نقدینگی است. سفارش‌های خرید در صرافی‌ها به اندازه کافی نیست تا قیمت را تثبیت کند.

3: معمولا پس از سقوط کوتاه مدت فاز دوم، قیمت افزایش پیدا می‌کند. این فاز نیز کوتاه مدت است و نهایتا یک یا دو روز طول می‌کشد. دلیل این رشد قیمتی، بازهم به نقدینگی این بازارها برمی‌گردد ولی در این مورد درجهت مخالف فاز دوم است. پیشنهادهای فروش برای این خریدها قرار داده نمی‌شود و سبب افزایش باشدت بالای قیمت در بازه زمانی کوتاهی می‌شود. (First Rebound)

4: پس از بازیابی قیمت‌ در فاز قبلی، سقوط واقعی اتفاق می‌افتد. این فاز بیشتر از فازهای قبلی به طول می‌انجامد. (معمولا یک یا دو هفته) در طول این مدت بسیاری از خبرگزاری‌ها و اخبار منفی سبب کاهش قیمت مداوم می‌شوند. تمام اعتماد و هیجانی که از چرخه قبلی وجود داشت جای خود را به شک و فریب خوردگی می‌دهد. (Actual Crash)

5: در یک نقطه قیمت به اندازه‌ای می‌رسد که تمام شاخص‌های نموداری فریاد می‌زنند که این ارز دیجیتال بیش از حد فروخته شده است. (Oversold) این منجر به بازیابی قیمت ثانویه می‌شود. هنگامی که قیمت از افت کردن دست می‌کشد، این تریدرها سریعا وارد معامله شده و باعث بازیابی قیمت می‌شوند. (Second Rebound)

6: هنوز مقداری ارزش گمانی در دارایی دیجیتال باقی مانده است و اخبار مهمی نیز منتشر نمی‌شود. بازیابی قیمت ثانویه به اندازه‌ای نخواهد بود که رشد قیمتی را حفظ کند؛ در واقع قیمت وارد فاز تثبیت‌ می‌شود. این طولانی‌ترین فاز موجود است و در طول آن قیمت به آرامی شروع به کاهش یافتن می‌کند. در طول این فاز قیمت شروع به یافتن خط حمایتی محکمی خواهد کرد. سطح قیمتی در این فاز ارزش کاربردپذیری آن را نشان خواهد داد و تقریبا تمام ارزش گمانی آن از بین خواهد رفت. (Consolidation Phase)

7: اولین شکست جهت خروج از فاز ششم زمانی صورت میگیرد که قیمت چند بار از خط حمایتی برگشته باشد. سرمایه‌گذاران باهوش در این فاز سرمایه‌گذاری را آغاز می‌کنند. افزایش قیمت اول معمولا با حجم بالایی صورت می‌گیرد و اعتماد و اطمینان را به دارایی دیجیتال برمی‌گرداند. (First Break out)

8: اولین شکست رخ داده معمولا بر اساس شایعات شکل می‌گیرد و دلیل بر این می‌شود که افزایش قیمت ادامه نیافته و الگوهای پرچم یا مثلثی شکل دهد. (Flag or Triangle)

9: هنگامی که شایعات تایید می‌شوند و اخبار بزرگی بازار را در بر می‌گیرد، قیمت‌ها دوباره شروع به افزایش می‌کنند. افزایش شدید قیمتی آغاز یک روند صعودی جدید را سیگنال می‌دهد. (Lift-off)

10: بسیاری از روندهای صعودی در قالب امواج الیوت شکل می‌گیرند. (شاید بتوان گفت همه آن‌ها) امواج الیوت تئوری است که رشد و افت قیمت را در قالب امواج توصیف می‌کند. در روند صعودی سه موج برای رشد قیمت و دو موج برای اصلاح آن دیده می‌شود. (فاز ۴و۶ را می‌توان اصلاح قیمت چرخه قبلی در نظر گرفت) (Bull-run)

11: موج سوم الیوت و دومین رشد قیمت در این فاز رخ می‌دهد. (Second Stop)

12: این نقطه قله‌ی منحنی جی است. این قله نهایتا چند ساعت نگه داشته می‌شود. به همین دلیل هم فروختن در این نقطه حتی برای تریدرهای باتجربه نیز تقریبا غیرممکن است. در این نقطه یک چرخه کامل انجام شده است و یک چرخه جدید می‌تواند شروع شود. چرخه قبلی نسبت به چرخه شکل گرفته کم‌رنگتر خواهد شد و این چرخه‌های منحی جی در ادامه نیز به وجود خواهند آمد. (The Top)


این چرخه تکرار شونده در بسیاری از دارایی‌های دیجیتالی قابل تشخیص است. در ادامه شکل‌هایی از این چرخه را که فازهای مختلف آن مشخص شده، برای مونرو و لایت کوین مشاهده می‌کنید.

تحلیل رشد ارزهای دیجیتال با تئوری منحنی جی

منحنی جی مونرو

تحلیل رشد ارزهای دیجیتال با تئوری منحنی جی

منحنی جی لایت کوین


گاهی اوقات برخی از فازهای گفته ممکن است در قالب یک چرخه درون چرخه دیگری تکرار شوند. نمودار اتریوم مثال خوبی برای این مورد است. بعد از چیزی که حدس زده می‌شد فاز نهم چرخه باشد، به طور ناگهانی قیمت سقوط کرده و فازهای ۴تا۹ دوباره تکرار شدند و در نهایت چرخه اصلی از سر گرفته شد.

تحلیل رشد ارزهای دیجیتال با تئوری منحنی جی

منحنی جی اتریوم


این چرخه‌ها برای بیت کوین در تایم فریم‌های بالاتری اتفاق افتاده است. در نمودار بیت کوین که در شکل زیر آمده، هر کندل بیانگر یک‌هفته (به جای یک روز) است. فازهای مختلف بر روی شکل قابل تشخیص هستند. البته دوفاز آخر به دلیل افزایش شدید قیمتی که داشتند و نمودار را به هم می‌ریختند در این شکل آورده نشده است ولی در نظر داشته باشید که این چرخه هر ۱۲ فاز را به طور کامل داراست.

تحلیل رشد ارزهای دیجیتال با تئوری منحنی جی

منبع: medium
No votes yet.
Please wait...

نوشتن دیدگاه

18 − 5 =

استفاده از کد تخفیف :
صورت حساب شما
تومان
تومان
تومان
نکات قبل از ثبت سفارش
جهت تکمیل فرآیند سفارش وارد پنل کاربری خود شوید
حساب کاربری ندارید، جهت تکمیل فرآیند ثبت نام کنید.

پرداخت هزینه

سفارش شما با موفقیت ثبت شد. میتوانید نسبت به تسویه حساب اقدام کنید.

شرح مبلغ (تومان)

اطلاعات سفارش

اطلاعات سفارش ثبت شده شما به شرح زیر می باشد

شماره سفارش :
تاریخ سفارش :
میزان ارز :
آدرس خرید سرویس/محصول :
توضیحات مشتری :