خدمات پرداخت
پی پال مستر کارت ویزا کارت پرداخت هزینه سفارت
جدیدترین مطالب
انتقال ارز به خارج از کشور یکی از نیاز هایی است که اکثر کاربران...
ویزا کارت و مستر کارت 2019
گزارش های سه ماهه مسترکارت و ویزا کارت حاکی از کاهش استفاده از این...
خرید فالوور اینستاگرام
اینستاگرام یکی از بهترین جاها برای فروش است! امکانات و ویژگی‌های منحصر به‌ فرد...
افتتاح حساب وسترن یونیون
وسترن یونیون Western Union یک شرکت مالی آمریکایی است. این شرکت در حوزه های...

بررسی کلاهبرداری از کارت اعتباری

کلاهبرداری از کارت اعتباری

اگر از کارت اعتباری همانند میلیون ها نفر دیگر در دنیا استفاده می کنید، شما هم در معرض خطر کلاهبرداری هستید. پس از استفاده چشمگیر از کارت های اعتباری در دهه 1980 ، و استفاده از دبیت کارت ها کارت های پیش پرداخت به صورت بین المللی در سراسر دنیا به همان میزان کلاهبرداری از کارت اعتباری هم افزایش یافت.

به نقل از خبرگزاری نیلسون در سال ۲۰۱۵ از هر ۸ خرید انجام شده، ۷ مورد آن از سیستم الکترونیکی پرداخت شده است. با سیستم‌های انتقال پول آنلاین مثل پی پال (Paypal) و گسترش خریدهای الکترونیکی در کشورهای در حال توسعه انتظار می‌رود این روند ادامه داشته باشد. با عملکرد خوب شرکت‌هایی که در زمینه پرداخت الکترونیکی پیشتاز بودند مثل فیلیپ‌کارت، اسنپ دیل، آمازون ایندیا و همچنین علی بابا و جینگ‌دنگ، پرداخت‌های الکترونیک بین مصرف‌کنندگان به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده است. این موضوع یک فرصت طلایی برای جرایم اینترنتی و کلاهبرداری از کارت اعتباری است.

کلاهبرداری از کارت اعتباری

در سال ۲۰۱۵ کلاهبرداری از کارت اعتباری به سقف ۲۱ میلیارد دلار در سراسر دنیا رسیده است. این عدد در سال ۲۰۱۰، بیش از ۸ میلیارد دلار بود و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ این عدد به ۳۱ میلیارد دلار برسد. خسارت این نوع کلاهبرداری از کارت اعتباری جزو هزینه‌هایی است که توسط بانک‌ها و شرکت‌های صادرکننده‌ی کارت باید پرداخت شود. بانک‌های غربی خسارت مشتریان را تا سقف ۵۰ دلار تا سی روز بعد از گزارش جرم به کارت‌های اعتباری و طی دو روز به دبیت‌کارت‌ها بازمی‌گردانند. این مورد انگیزه‌ای است برای بانک‌ها تا سیستم امنیت تراکنش خود را تقویت کنند. فروشندگان ملزم به ارائه خدمات با استاندارد امنیتی بالا به مشتریان هستند، اگر در این وظیفه کوتاهی کنند، شرکت‌های صادر کننده‌ کارت‌های اعتباری آن‌ها را متعهد به پرداخت خسارت می‌کنند.

بررسی انواع کلاهبرداری از کارت اعتباری

با ظهور فناوری‌های جدید جرایم اینترنتی و کلاهبرداری از کارت اعتباری تغییر می‌کنند و تقریبا غیر ممکن است که همه‌ آن‌ها را فهرست کرد. اما در این‌جا به دو نوع عمده‌ ‌آن اشاره می‌کنیم.

کلاهبرداری از کارت اعتباری

1. سرقت بدون کارت

سرقت بدون کارت از رایج‌ترین انواع کلاهبرداری از کارت اعتباری است و زمانی اتفاق می‌افتد که مشخصات دارنده‌ کارت به سرقت می‌رود و بدون وجود خود کارت و به صورت غیر قانونی از آن سرقت می‌شود. این نوع کلاهبرداری از کارت اعتباری معمولا به صورت آنلاین انجام می‌شود و معمولا در نتیجه‌ باز کردن ایمیل‌های ناشناس که توسط کلاهبرداران فرستاده می‌شود اتفاق می‌افتد. در ایمیل‌های کلاهبرداری خود را به جای موسسه‌های معتبر معرفی می‌کنند و از طریق یک لینک مخرب اطلاعات شخصی و مالی را به سرقت می‌برند.

2. سرقت با وجود کارت

این نوع سرقت امروزه رایج نیست، اما بررسی آن ضرری ندارد و از اشتباهاتی که از نداشتن اطلاعات ناشی می‌شود جلوگیری می‌کند. زمانی که یک فروشنده‌ کلاهبردار کارت اعتباری یک مشتری را که برای خرید کردن در اختیار او گذاشته است، درون دستگاهی قرار دهد و اطلاعات مشتری را ذخیره کرده و به محض اینکه خرید جدیدی صورت بگیرد از آن حساب کلاهبرداری می‌شود.

کلاهبرداری از کارت اعتباری

عملکرد مبادلات کارت‌های اعتباری

کلاهبرداری از کارت اعتباری بسیار آسان شده است، چرا که خرید با کارت اعتباری تنها دو مرحله اجازه قانونی (وارد کردن رمز) و پرداخت دارد. در ابتدا کسانی که در این معامله دخیل هستند (مشتری، صادر‌کننده‌ کارت، فروشنده و بانک فروشنده) اطلاعاتی رد و بدل می‌کنند تا یک خرید را قطعی کنند یا معامله را فسخ کنند. اگر خرید قطعی شود با پرداخت پول معامله انجام می‌شود، که معمولا چند روز بعد ار خرید، پول را پرداخت می‌کنند. زمانی که یک خرید اجازه قانونی می‌گیرد، نمی‌توان آن را فسخ کرد. به این معنی که تمام شاخص‌های تشخیص جرم بعد از قدم اول معامله یعنی اجازه قانونی صورت می‌گیرد.

شرکت‌ هایی مثل ویزا کارت یا مستر کارت برای استفاده از برند خود به یک شرکت صادرکننده‌ کارت مثل بانک بارکلیز مجوز می‌دهند و بانک‌های بازرگانی شرایط قرارداد را اصلاح می‌کنند. سپس بانک صادرکننده کارت، کارت را برای مشتری می‌فرستد. برای خرید از طریق سیستم الکترونیک، مشتری کارت را به فروشنده می‌دهد (به صورت دستی یا آنلاین اطلاعات را وارد می‌کند و اطلاعات مشتری و خرید را به بانک فروشنده ارسال می‌کند). بانک به طور معمول اطلاعات خواسته شده را به بانک صادرکننده ارسال می‌کند. تایید نهایی توسط صادر کننده کارت به بانک فروشنده و خود فروشنده ارسال می‌شود. تنها در ۲ حالت رد می‌شود: یا موجودی کارت کافی نباشد یا اطلاعاتی که به بانک داده شده اشتباه بوده و امکان کلاهبرداری وجود داشته باشد. حتی احتمال ضعیف کلاهبرداری برای مشتری ناخوشایند است. چرا که هم خرید مشتری لغو شده و هم کارت او به سرعت توسط بانک صادرکننده مصدود شده است و به خوشنامی فروشنده ضربه می‌زند.

کلاهبرداری از کارت اعتباری

مقابله با جرائم اینترنتی

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که فناوری‌های آماری و احتمالی پیشرفته می‌تواند جرم را شناسایی کند و بررسی‌های متناوب و پیوسته در قالب تکنولوژی راه حل این ماجرا است. کنترل مداوم و بی‌وقفه اطلاعات و گردش حساب دارندگان کارت‌، شامل میزان پرداختی و طول و عرض جغرافیایی محل خرید، این امکان را فراهم کرده است که کامپیوتری طراحی شود تا احتمال جعلی بودن خرید را مشخص کند. اگر این احتمال از حد مشخصی عبور کند صادر کننده کارت به مشتری هشدار می‌دهد. پس شرکت تصمیم می‌گیرد که کارت را مصدود کند و تحقیقات بیشتری انجام بدهد و با مشتری تماس بگیرد. یک تئوری ریاضیاتی مشهور به نام Optimal Stopping (انتخاب زمانی که کار خاصی انجام شود تا بیشترین بازدهی با کمترین هزینه را داشته باشد) برای تشخیص جرم در نظر گرفته‌اند. به عبارتی دیگر، تمام تحقیقات با هدف محدود کردن هشدارهای اشتباهی است. تحقیقات همچنان ادامه دارد. اما در این بین برای کاهش ریسک کلاهبرداری از کارت اعتباری چند نکته طلایی را باید به خاطر سپرد:

  • کاربران نباید هیچ‌گاه روی لینک‌ ایمیل‌هایی که که اطلاعات شخصی می‌خواهند کلیک کنند. حتی اگر فرستنده آن بانک باشد و به نظر قانونی برسد.
  • قبل از اینکه خرید آنلاین از یک فروشنده ناشناخته انجام شود، کاربر باید راجع به فروشنده در گوگل تحقیق کند تا بازتاب بقیه مشتریان را در مورد او بداند.
  •  در آخر، زمانی که کاربر هزینه‌ای به صورت اینترنتی پرداخت می‌کند باید آدرس وب را چک کند که با //:http شروع شده باشد. این آدرس یک درگاه ارتباطی امن را برای انتقال اطلاعات تامین می‌کند. که این وب شامل اشتباهات دستوری یا کلمات عجیب نیست. عدم وجود آن، نشانگر این است که امکان دارد که صفحه مورد نظر، یک صفحه جعلی برای سرقت اطلاعات مالی باشد. با خواندن مقاله «اگر کارت اعتباری شما به سرقت رفت، چه اقداماتی باید انجام دهید؟» نکات بیشتری برای مقابله با کلاهبرداری از کارت اعتباری بدانید.
No votes yet.
Please wait...

نوشتن دیدگاه

سه × پنج =

استفاده از کد تخفیف :
صورت حساب شما
تومان
تومان
تومان
نکات قبل از ثبت سفارش
جهت تکمیل فرآیند سفارش وارد پنل کاربری خود شوید
حساب کاربری ندارید، جهت تکمیل فرآیند ثبت نام کنید.

پرداخت هزینه

سفارش شما با موفقیت ثبت شد. میتوانید نسبت به تسویه حساب اقدام کنید.

شرح مبلغ (تومان)

اطلاعات سفارش

اطلاعات سفارش ثبت شده شما به شرح زیر می باشد

شماره سفارش :
تاریخ سفارش :
میزان ارز :
آدرس خرید سرویس/محصول :
توضیحات مشتری :