خدمات پرداخت
پی پال مستر کارت ویزا کارت پرداخت هزینه سفارت
جدیدترین مطالب
انتقال ارز به خارج از کشور یکی از نیاز هایی است که اکثر کاربران...
ویزا کارت و مستر کارت 2019
گزارش های سه ماهه مسترکارت و ویزا کارت حاکی از کاهش استفاده از این...
خرید فالوور اینستاگرام
اینستاگرام یکی از بهترین جاها برای فروش است! امکانات و ویژگی‌های منحصر به‌ فرد...
افتتاح حساب وسترن یونیون
وسترن یونیون Western Union یک شرکت مالی آمریکایی است. این شرکت در حوزه های...

13 تکنولوژی که آینده را متحول خواهد کرد – قسمت دوم

virtualization

ژنومیک

ژنومیک شامل تجزیه و تحلیل داده ها و اطلاعات ژنتیکی بخوصوص ژنوم موجودات است، 10 سال از اولین باری که ژنوم انسان توالی یابی شده است می گذرد، در آن زمان هزینه این کار برای هر نفر حدود 7/2 میلیارد دلار بوده که به 5 هزار دلار رسیده است. ریموند مک اولی یکی از محققان پیشروی ژنومیک در سخنرانی خود برای کنفرانس اقتصادی سال 2014 دانشگاه سینگولاریتی پیش بینی کرد در سال 2020 توالی یابی DNA با قیمت بسیار ناچیزی انجام خواهد شد وقتی توالی یابی روی جمعیت انبوه انجام شود ما به داده های بسیار زیادی دست پیدا خواهیم کرد.

 

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی امرزه بیشتر در بازی ها استفاده می شود، ریشه های واقعیت مجازی در دهه های 1950 یافت می شود زمانی که کامپیوترها به اندازه یک خانه بودند یک مهندس برق جوان و تکنسین سابق رادارهای دریایی، به نام داگلاس انگلبرت به توانایی کامپیوترها برای تبدیل شدن به صفحه نمایش دیجیتالی پی برد و اساس واقعیت مجازی را پایه گذاری کرد. تا به امروز پیشترفت چندانی در این زمینه ندیده ایم حداقل نه آن طور که در فیلم ها دیده بودیم اما اگر از درون عینک های واقعیت مجازی به آینده تکنولوژی در این زمینه نگاه کنیم چه خواهیم دید؟

پرینت سه بعدی

یک پرینتر سه بعدی هر برش از شی مجازی شما را می خواند و با ترکیب هر لایه با یکدیگر، بدون این که فاصله ایی بین لایه ها مشخص باشه یک شی سه بعدی را می سازد. این تکنولوژی خیلی هم جدید نیست، در واقع، بیش از دو دهه است که شرکت ها و به خصوص شرکت های اتوموبیل سازی برای ساخت قالب ها و نمونه های اولیه از این وسیله استفاده می کنند. اما به تازگی این تکنولوژی در دسترس عموم قرار گرفته است در حال حاضر می توانید یک پرینتر سه بعدی خوب را با هزینه کمتر از 600 دلار خریداری کرده و با آن قطعات یدکی برای دستگاه های خراب، اثر هنری یا هرچه که دوست دارید بسازید،حتی نیازی نیست که طراحی بلد باشید. کتابخانه های دیجیتالی قطعات 3 بعدی به سرعت در حال رشد است. و به زودی می توانید هر آن چه را نیاز دارید پرینت کنید این تکنولوژی هم در حال پیشترفت است. ما خانه ها، اتوموبیل ها و گوش هایی را دیده ایم که از این راه ساخته شده اند و این تازه اول راه است. دانشمندان معتقدند در آینده می توانند اعضای بدن را مختص هر بیمار با پرینت سه بعدی بسازند و هر ساله جان میلیون ها انسان را نجات دهند به تازگی هم خبر ساخت پل فلزی با استفاده از پرینت سه بعدی در آمستردام را شنیده ایم.

خودروهای بدون راننده

در سال 2012 کالیفرنیا اولین ایالتی بود که رسماً خودروهای بدون راننده را قانونی اعلام کرد. انگلستان هم قرار است امسال همین کار را بکند. سالانه حدود 2/1 میلیون نفر در تصادفات اتوموبیل ها جان خود را از دست می دهند. آزمایش هایی که تاکنون روی این خودروها انجام شده نشان می دهد که بسیار امن هستند و تصادفات را کاهش می دهند در واقع از لحاظ نظری اگر همه خودروهای یک بزرگراه بدون راننده و متصل به شبکه بودند هیچ تصادفی نباید رخ بدهد. علاوه بر این الگوریتم ها تضمین می کنند، که شما در حین حرکت روان ترین ترافیک را تجربه کنید چون با عملیات ریاضی سرعت نسبی مناسب اتومبیل ها برای حرکت با بیشترین سرعت را محاسبه می کنند. البته این یعنی بیشتر مردم باید رانندگی را کنار بگذارند که خیلی برای علاقمندان به آن خوشایند نیست. حتی می توانید بدون اینکه گواهینامه داشته باشید، تنهایی با ماشین به سر کار بروید. اسون بیکر مدیر اجرایی مرکز تحقیقات خودروی دانشگاه استنفورد می گوید: “تقریباً همه شرکت های اتوموبیل سازی در حال کار روی خودروهای بدون راننده هستند. حتی در تابستان امسال شاهد اولین آزمایش شهری ماشین بدون راننده گوگل بودیم. پس در آینده تکنولوژی از این خودروها زیاد خواهیم شنید.

cars-without-driver

هم جوشی هسته ایی

هم جوشی هسته ای دقیقاً مقابل شکاف هسته ای قرار می گیرد. در فرآیند شکاف یک هسته سنگین، به دو هسته کوچک تر تبدیل می شود اما در هم جوشی هسته ای هسته های سبک تر با هم تلفیق می شوند تا یک هسته سنگین را به وجود آورند. فرآیند هم جوشی همان واکنشی است که انرژی خورشید را تولید می کند. در خورشید طی مجموعه ای از واکنش های هسته ای، 4 ایزوتوپ هیدروژن، به یک هلیوم تبدیل شده و انرژی بسیار عظیمی را آزاد می کند. هدف دانشمندان در 50 سال گذشته این بوده  که مقدار انرژی آزاد شده واکنش هم جوشی را کنترل کنند. اگر انرژی حاصل از یک واکنش هم جوشی آرام آرام آزاد شود می تواند برای تولید نامحدود برق مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این در این روش هیچ زباله ای تولید نمی شود که برای دفعش به مشکل بخوریم یا با آن اتمسفر را آلوده کنیم. دانشمندان برای دستیابی به رویای هم جوشی هسته ای باید بر سه مشکل عمده غلبه کنند: دما،  زمان و مهار

با اینکه پروژه های متفاوتی در جاهای مختلف در حال اجراست مقر اصلی هم جوشی هسته ای پروژه راکتور آزمایشی حرارت هسته ای بین المللی. یا به اختصار ITER است. این پروژه در سال 1985 و زمانی که جماهیرشوروی به ایالات متحده پیشنهاد داد با همکاری کشورهای مختلف کاربردهای صلح آمیز هم جوشی هسته ای را پیدا کنند، پایه گذاری شد. از آن زمان تاکنون، تعداد کشورهای مشارکت کننده در ITER به 35 رسیده و هزینه ای معادل 50 میلیارد دلار برای آن تخمین زده شده است. سازه های کلیدی ITER هنوز درحال ساخت هستند و زمانی که کارساخت آن ها به پایان برسد یک راکتور با موفقیت راه اندازی شود. ITER می تواند مشکل انرژی جهان را برای 30 میلیون سال آینده حل کند و به نجات سیاره زمین از فجایع محیط زیستی کمک کند.

ابر داده و یادگیری ماشینی

ابر داده کلمه ای است که این روزها  زیاد به گوش می رسد و برای توصیف مجموعه های عظیم داده های ساخت یافته و ساخت نایافته که با تکنیک های پایگاه داده ای قدیمی نمی توان آن ها را پردازش کرد، استفاده می شود. تجزیه و تحلیل ابر داده ها چیزهایی را آشکار می کند که قبلاً به دلیل هزینه بالای پردازش داده ها بر ما پوشیده بودند مثل نفوذ هم سالان بین خریداران که تحلیل تراکنش ها و داده های اجتماعی و جغرافیایی خریداران آن را آشکار کرد. با افزایش روزافزون داده های ذخیره شده به صورت آنلاین بخوصوص وقتی که اینترنت اشیا گجت های پوشیدنی نیز به نقطه اوج خود برسد، دنیا به زودی به آستانه اضافه بودن داده ها می رسد. حرکت در میان این حجم عظیم از داده ها امری ضروری بوده و اینجاست که یادگیری ماشینی وارد می شود.

یادگیری ماشینی ربطی به ربات های خانگی ندارد. در واقع مفهومی نزدیک تر از خانه است. برای مثال جعبه دریافت ایمیل های شما یک پوشه هرزنامه Spam folder دارد و ایمیل هایی که بر اساس یک الگوریتم بر الگوی خاصی منطبق می شود را به این پوشه می فرستد. این الگوریتم یاد گرفته است ایمیل ها را به دسته های هرزنامه و غیر هرزنامه تقسیم کند به طور مشابه، صفحه فیسبوک شما پر است از ارسال های دوستان صمیمی شما چون الگوریتمی وجود دارد که تمایلات و علاقه مندی های شما را با توجه به تعاملاتتان مانند لایک کردن، کامنت گذاشتن، به اشتراک گذاشتن و کلیک کردن یاد گرفته است.

در آینده تکنولوژی و جایی که ابر داده و یادگیری ماشینی به هم می رسند یک انقلاب اطلاعاتی منتظر ایستاده است. بخش پزشکی بیشتر از همه بخش های دیگر این پتانسیل را دارد. الگوریتم های هوشمندی که با داده کاوی Data Mining مجموعه داده های بیمار، بیماریهای قبلی او و اطلاعات ژنتیکی به پزشک ها کمک می کنند. ماشین می تواند در بین داده های ثبت شده بسیار زیاد جست و جو کند و آن ها را به اطلاعات پزشکی ربط دهد.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا همه دستگاه ها را از یخچال گرفته تا توستر به هم وصل می کند و ما می توانیم آنها را کنترل کنیم. اینترنت اشیا هم پا به پای گجت های پوشیدنی پیش می رود. در این تکنولوژی ماشین ها با هم حرف می زنند و انسانهای متصل به اینترنت بر آن ها نظارت دارند. کارهایشان را تحلیل می کنند و با توجه به نتیجه پردازش این ابرداده ها عکس العمل نشان می دهند. مجموع وسائل با یکدیگر شبکه می شوند. یکی از نمونه های شناخته شده این تکنولوژی ترموستات Nest است. این ترموستات متصل به وای فای به شما اجازه می دهد که از راه دور و به کمک تلفن همراه خود دما را تنظیم کنید.

همچنین می تواند الگوهای رفتاری شما را یادگرفته و بر اساس آن برنامه های تنظیم دما بسازد گوگل در سال 2014 nest را به مبلغ 2/3 میلیارد دلار خریداری کرد. شرکتی دیگر به نام اشیای باهوش که سامسونگ آن را آگوست امسال  خرید سنسورها و کیت های خانه هوشمند مختلفی را ارائه می دهد که می توانند چیزهایی مثل ورود و خروج افراد به خانه را کنترل کرده و در صورت نشست آب به شما اخطار می دهد تا از این راه آرامش خاطر صاحب خانه تآمین کند. اینترنت اشیا با میلیاردها سنسور سیستم های هوشمند و اپلیکیشن در آینده تکنولوژی بازاری به راه خواهد انداخت که تا اکنون نمونه اش را ندیده ایم.

لنز هوشمند گوگل که در چشم تزریق می شود

در حال حاضر یکی از داغ ترین موضوعات برای آینده تکنولوژی ادغام آن با وسایل  پوشیدنی است عینک های دوربین دار گوگل یا ساعت هایی که به تماس های تلفنی شما پاسخ می دهند از محصولاتی هستند که امروزه طرفداران زیادی دارند. متخصصان صنعت معتقدند ما فعلاً فقط تا سطح این تکنولوژی نفوذ کرده ایم. به کمک لوازم الکترونیکی انعطاف پذیر، درون لباس ها هم کامپیوتر تعبیه خواهد شد، اما بیشتر این گجت های پوشیدنی وابسته به تلفن های هوشمندند نقطه اوج تکنولوژی پوشیدنی ها زمانی خواهد بود که بتوانند آزادانه و مستقل کار کنند.

مایک بل رییس بخش تجارت همراه اینتل می گوید: “تا زمانی که وسایل هوشمند نتوانند به تنهایی و با اتکا به خودشان کار جذابی انجام دهند، بیش از حد پیچیده خواهند بود و نمی توانند انتظارات را برآورده کنند، این ابزارها باید بتوانند مستقل باشند و یک کار مهم را به تنهایی انجام دهند تا توجه مردم را جلب کنند. اگر علاوه بر این بتوانند در زمان اتصال به تلفن های هوشمند کار دیگری هم انجام دهند عالی می شود.

 

No votes yet.
Please wait...

نوشتن دیدگاه

2 × پنج =

استفاده از کد تخفیف :
صورت حساب شما
تومان
تومان
تومان
نکات قبل از ثبت سفارش
جهت تکمیل فرآیند سفارش وارد پنل کاربری خود شوید
حساب کاربری ندارید، جهت تکمیل فرآیند ثبت نام کنید.

پرداخت هزینه

سفارش شما با موفقیت ثبت شد. میتوانید نسبت به تسویه حساب اقدام کنید.

شرح مبلغ (تومان)

اطلاعات سفارش

اطلاعات سفارش ثبت شده شما به شرح زیر می باشد

شماره سفارش :
تاریخ سفارش :
میزان ارز :
آدرس خرید سرویس/محصول :
توضیحات مشتری :