خدمات پرداخت
پی پال مستر کارت ویزا کارت پرداخت هزینه سفارت
جدیدترین مطالب
انتقال ارز به خارج از کشور یکی از نیاز هایی است که اکثر کاربران...
ویزا کارت و مستر کارت 2019
گزارش های سه ماهه مسترکارت و ویزا کارت حاکی از کاهش استفاده از این...
خرید فالوور اینستاگرام
اینستاگرام یکی از بهترین جاها برای فروش است! امکانات و ویژگی‌های منحصر به‌ فرد...
افتتاح حساب وسترن یونیون
وسترن یونیون Western Union یک شرکت مالی آمریکایی است. این شرکت در حوزه های...

سوالات شهروندان غیر اروپایی درباره مهاجرت به کشور اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی

مهاجرت به کشور اسلواکی می‌تواند برای شما جذاب باشد. اسلواکی کشوری محصور به خشکی در اروپای مرکزی است، جمعیت آن حدود ۵٫۴ میلیون نفر و پایتخت آن براتیسلاوا است. شهر براتیسلاوا ۴۱۳ هزار نفر جمعیت دارد. واحد پول این کشور یورو است. در این مطلب تصمیم داریم تا به سوالات شما در خصوص مهاجرت به کشور اسلواکی پاسخ دهیم، سوالاتی که ممکن است برای شما در برخورد با پلیس مرزبانی و اتباع خارجی این کشورجهت انجام امور مهاجرت به کشور اسلواکی پیش آید.

مهاجر به چه کسی می گویند؟ به هر شخصی که نه شهروند جمهوری اسلواکی باشد و نه شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا، مهاجر اطلاق می‌شود.

به عنوان یک متقاضی مهاجرت به کشور اسلواکی چه مدت زمان می‌توان در اسلواکی اقامت کرد؟

اگر دارای ملیت کشوری هستید که برای ورود به کشورهای شینگن نیازمند اخذ ویزا هستید، تا زمانی‌ که ویزای شما دارای اعتبار است می‌توانید در این کشور بمانید. چنانچه دارای ویزای یک ساله یا چند ساله هستید و در آن تصریح شده است که به  دفعات می‌توانید وارد این کشور شوید و به مدت ۹۰ روز در آن مستقر شوید، بدین معنا است که شما می‌توانید در عرض ۶ ماه چندین بار وارد این کشور شوید اما مجموع روزهایی که در عرض این ۱۸۰ روز در این کشور مستقر هستید نبایستی از ۹۰ روز تجاوز کند. اگر متعلق به کشوری هستید که با کشور اسلواکی توافق‌نامه سفر به این کشور بدون ویزا را به امضا رسانده ‌است، می‌توانید به مدت حداکثر ۹۰ روزطی ۱۸۰ روز در این کشور مستقر شوید. بدون این که مجبور باشید به ثبت درخواست مجوز اقامت موقت یا دایم نزد مقامات اسلواکی بپردازید. اما بایستی پس از گذشت ۹۰ روز جهت از سر گرفتن ۹۰ روز بعدی خاک اسلواکی را ترک کنید. چنانچه نام خود را به عنوان شهروند ثبت نکرده باشید، انجام فعالیت‌هایی که دستاوردی برای شما داشته باشد عملا غیر ممکن است.

افرادی که به منظور اهداف کاری به این کشور فرستاده شده‌اند؛ افرادی که به نمایندگی از کارفرمای خود که در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مستقر است جهت انجام ماموریت کاری به این کشور فرستاده شده‌اند از این قانون مستثنی هستند. در خصوص کشور‌هایی که با کشور اسلواکی دارای توافق دوجانبه جهت سفر بدون ویزا به کشور مقابل هستند (آمریکا، کره جنوبی و شیلی) علاوه بر این که توافق‌نامه کشورهای عضو شینگن مورد نیاز است، توافق‌نامه دو جانبه نیز الزامی است. برای شهروندان آمریکایی دارنده ویزای معتبر آمریکا قوانین خاصی وجود دارد؛ این افراد می‌توانند بر اساس دو توافق‌نامه مجزا، توافق‌نامه سفر بدون ویزا با اتحادیه اروپا ( ۹۰ روزاقامت طی ۱۸۰ روز) و توافق‌نامه دو جانبه سفر بدون ویزای منعقد بین دو کشور آمریکا و اسلواکی برای سفر به اسلواکی اقدام کنند (۹۰ روز اقامت طی شش ماه). این بدین معناست که یک شهروند آمریکایی حتما باید خاک این کشور را پس از گذشت ۹۰ روز ترک کند و به کشور خود بازگردد.

توجه داشته باشید که باید بتوانید ثابت کنید که چه زمانی و از کدام قسمت کشور وارد خاک اسلواکی شده‌اید تا هنگام بازجویی توسط پلیس قادر به پاسخ‌گویی باشید.

جهت تایید ورود شما به این کشور بایستی پاسپورت شما و فرم مربوط به اعلام ورود فرد خارجی به این کشور به مهر این کشور برسد. محدودیت زمانی ۹۰ روز مختص تمامی کشورهای شینگن است و این بدین معناست که سفر به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا پس از سپری شدن ۹۰ روز اقامت در اسلواکی موجب برخورداری از شرایط آغاز ۹۰ روز بعدی نمی‌شود. توافق نامه عدم نیاز به ویزا بدین معنا نیست که شما به طور مثال یک روز به استرالیا سفر کنید و مجدد به اسلواکی بازگردید تا ۹۰ روز بعدی را از سر بگیرید. شما طی ۱۸۰ روز تنها ۹۰ روز اجازه اقامت در این کشور را دارید و بایستی که بتوانید آن را اثبات کنید.

آیا جهت مهاجرت به کشور اسلواکی می‌توان درخواست خود را جهت اخذ مجوز اقامت، خارج از این کشور ارائه داد؟

در کشور اسلواکی دپارتمان پلیس اتباع خارجی به منزله اداره مهاجرت است و درخواست مجوز اقامت بایستی تحویل این دپارتمان گردد. در صورتی که بدون اخذ ویزا می‌توانید به طور قانونی وارد این کشور شوید، می‌توانید درخواست خود را در کشور اسلواکی تنظیم کرده و تحویل دهید. همچنین می‌توانید درخواست خود را به هیئت دیپلماتیک کشور اسلواکی در سفارت یا کنسولگری اسلواکی در کشور محل اقامت خود، کشوری که مدارک سفر شما را صادر کرده است و یا کشوری که در آن مجوز اقامت دائم دارید، تحویل دهید تا به دپارتمان پلیس اتباع خارجی در اسلواکی ارسال گردد چرا که در نهایت تصمیم‌گیری در خصوص درخواست شما بر عهده این سازمان است.

درخواست مجوز اقامت بر مبنای ویزای صادره از کشورهای عضو اتحادیه اروپا (به غیر از کشور اسلواکی) ممکن است موجب پدید آمدن مشکلاتی شود چرا که بازرسی و تحقیقات دقیق‌تری به عمل خواهد آمد؛ این ویزا غالبا به منظور گردشگری صادر می‌شود و پلیس اتباع خارجی در خصوص علت صدور آن به تحقیق و بازجویی می‌پردازد اما در مورد ویزای شینگنی که توسط کشور اسلواکی صادر شده است چنین حساسیتی به خرج نمی‌دهد.

جهت مهاجرت به کشور اسلواکی کجا می‌توان دفتر مهاجرتی پلیس مرزبانی و اتباع خاجی این کشور را پیدا کرد؟

با توجه به محل اقامت خود در اسلواکی می‌توانید به این دفاتر دسترسی داشته باشید. آدرس این دفاتر را می‌توانید از سایت‌های رسمی جویا شوید. تقسیم‌بندی صورت گرفته توسط این دپارتمان غالبا بر اساس تقسیم‌بندی اداری و رسمی مناطق و نواحی اسلواکی نیست.

سیستم نوبت دهی در براتسیلاوا چگونه است؟

دفتر در دو ساختمان واقع شده است، یکی از این ساختمان‌ها توسط شهروندان اسلواکی و دیگری توسط مهاجرین ادراه می‌شود. نوبت‌دهی توسط ماشین نوبت‌دهی صورت می‌گیرد. این اداره به دلیل صف‌های طولانی معروف است و مردم از اوایل صبح در صف می‌ایستند. بنابر اظهارات مدیریت، باید برنامه خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که طبق نوبت خود در همان روز موفق به انجام کارهای خود شوید. هنگامی که افسر پلیس مدارک شما را مورد بررسی قرار می‌دهد در صورت ناقص بودن مدارک لیستی به شما می‌دهد تا بر اساس آن به تکمیل مدارک خود بپردازید بنابراین به منظور جلوگیری از اتلاف وقت و مراجعه مجدد، قبل از مراجعت به دپارتمان اطمینان حاصل کنید که تمامی مدارک مورد نیاز را تهیه کرده‌اید.

آیا می‌توان با زبان انگلیسی با پلیس اتباع خارجی در براتسیلاوا ارتباط برقرار کرد؟

افراد خارجی به کرات از عدم مهارت زبان انگلیسی افسران دپارتمان گلایه دارند اما غالبا در هر شیفت حداقل یک افسر مسلط به زبان انگلیسی حضور دارد.

زمان شلوغی دفتر براتسیلاوا جهت تنظیم درخواست برای مهاجرت به اسلوکی چه زمانی است؟

اوایل صبح در نخستین ساعات کاری دپارتمان، شلوغ‌ترین ساعت کاری دپارتمان در طی روز است. باید در اولین ساعات اقدام به دریافت نوبت کنید تا بتوانید در اسرع وقت به امور خود رسیدگی کنید اما در طول سال، ابتدای سال تحصیلی و اوایل ماه اکتبر به علت بالا بودن تقاضا جهت مهاجرت به کشور اسلواکی با ازدحام مواجه می‌شوید.

آیا همراه داشتن کودک موجب تقدم در نوبت می‌شود؟

بله، چنانچه به منظور انجام فرآیند خاصی که حضور کودک نیاز است، مانند ثبت داده‌های بیومتریک، مجبور باشید که کودک خود را همراه خود ببرید خارج از نوبت به امور شما رسیدگی می‌شود اما در کل جهت انجام امور مربوط به کودکان حضور آن‌ها در دپاتمان ضروری نیست و والدین می‌توانند به نمایندگی از آن‌ها به انجام امور مربوط بپردازند.

جهت درخواست اقامت موقت به کجا باید مراجعه کنم؟

جهت برخورداری از این مجوز بایستی دارای شرایط خاصی باشید (در صورتی که بخواهید به منظور کسب و کار اقدام به مهاجرت به کشور اسلواکی کنید بایستی دارای جواز کار باشید). در ادامه به این شرایط اشاره شده است:

 • مهاجرت به منظور اشتغال ( شغل تمام وقت یا شغلی با حقوق مکفی)
 • مهاجرت به کشور اسلواکی جهت تحصیل ( دوره راهنمایی یا دانشگاه)
 • الحاق به خانواده ( چنانچه همسر یا والدین شما داری اقامت دائم این کشور هستند که البته باید فرزندان مجرد وزیر ۱۸ سال باشند).
 • پرداختن به یکی از فعالیت‌های خاص (ورزش، تدریس در دانشگاه، هنر و فعالیت‌های داوطلبانه)
 • انجام تحقیقات بر اساس توافق انجام شده با کشور اسلوکی
 • مهاجرت به کشور اسلواکی به عنوان شخصی با ملیت اسلواکی و دارای اقامت کشوری غیر از کشور‌های اروپایی
 • افرادی که دارای اقامت دائم دیگر کشورهای اتحادیه اروپا هستند و قصد مهاجرت به کشور اسلواکی را دارند .
 • مهاجرت به قصد اشتغال بر اساس کارت آبی

آیا می‌توان در خصوص اخذ اقامت ( کارت شهروندی ) دائم یا اقامت دائم پنج ساله درخواست کرد؟

در صورت ازدواج با فردی با ملیت اسلواکی و دارای کارت شهروندی این کشور می‌توانید مبادرت به این کار کنید یا چنانچه یکی از بستگان درجه یک شما دارای ملیت اسلواکی است و علاوه بر آن کارت شهروندی اسلواکی را دارا می‌باشد به راحتی می‌توانید درخواست خود را مبنی بر اخذ کارت شهروندی پنج ساله تقدیم مقامات مسئول کنید. پنج سال پس از دریافت کارت شهروندی خود می‌توانید جهت اخذ کارت شهروندی با اعتبار دائمی درخواست کنید.

چه زمانی می‌توانم درخواست اقامت بلند مدت کنم؟

برای دریافت کارت شهروندی بلند مدت بایستی:

 • پیش از تسلیم درخواست خود برای کارت شهروندی بلند مدت بایستی پنج سال بدون وقفه در این کشور اقامت داشته باشید.
 • باید دارای کارت آبی در هریک ازکشور‌های اتحادیه اروپا به غیر از کشور اسلواکی باشید.

چنانچه دارای کارت شهروندی بلند مدت کشورهای دیگر اتحادیه باشید یا به مدت شش سال یا بیشتر و یا دوازده ماه متوالی خارج از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشید، مقامات مربوطه این اختیار را دارند تا کارت شما را از اعتبار ساقط کنند.

چه زمانی و چگونه می‌توان درخواست کارت آبی کرد؟ این کارت دارای چه مزیت‌هایی است؟

کارت آبی در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارای اعتبار است که به شهروندان  مهاجر دارای مهارت‌های بالا این اجازه را می‌دهد که در تمامی کشورهای عضو اتحادیه به جز دانمارک، ایرلند و انگلستان فعالیت کرده و سکنی گزینند. در صورتی که تحت نظر یک سرمایه‌گذار خارجی مطرح در اسلواکی مشغول به کار هستید یا قرارداد استخدام دارید، می‌توانید جهت دریافت این کارت درخواست کنید که البته مشروط بر این امر است که میزان درآمد سالیانه شما ۵/۱ برابر متوسط درآمد ناخالص سالیانه بر اساس نظام اقتصادی اسلواکی باشد.

کارایی کارت آبی همچون مجوز اقامت موقت است و برای مدت زمانی معادل مدت زمان قرارداد کاری شما صادر می‌شود که زمان آن نباید کمتر از یک سال و بیشتر از سه سال باشد و در مورد مشاغلی که نیازمند تخصص بالا هستند داشتن مدرک دانشگاهی الزامی است. فرآیند تصمیم گیری در خصوص درخواست شما جهت دریافت کارت آبی به منظور مهاجرت به کشور اسلواکی بسیار شبیه به فرآیند تصمیم گیری در خصوص درخواست مجوز اقامت بلند مدت است که البته مدت زمان لازم برای رسیدگی به آن ۳۰ روز است که در قیاس با مدت زمان لازم برای اقامت دائم که ۹۰ روز است یک مزیت به شمار می‌آید. همراه با درخواست کارت آبی بایستی مدارکی که مورد تائید مقامات اسلوکی است و موید تخصص شما است به پیوست ارائه شود.

چه مدت زمان دریافت  کارت اقامت موقت ( ویزا) به طول می‌انجامد؟

۹۰ روز از تاریخ تکمیل و تحویل درخواست به همراه مدارک مورد نیاز زمان لازم است تا اداره پلیس در خصوص در خواست شما تصمیم بگیرد، اگر چه در شرایطی این زمان تا ۳۰ روز نیز تقلیل می‌یابد. این شرایط عبارتند از: درخواست اقامت شما به منظور ادامه تحصیل، پرداختن به فعالیتهای ویژه و تحقیق و توسعه. افرادی با ملیت اسلواکی که دارای کارت شهروندی کشورهای دیگر هستند نیز از این امتیاز بهره‌مند می‌شوند. همچنین، چنانچه تحت فرمان سرمایه‌گذار مطرح خارجی یا مرکز خدمات استراتژیک مشغول به کار باشید یا دعوت‌نامه کاری داشته باشید و هم زمان با آن دارای کارت شهروندی کشورهای عضو اوای‌سی‌دی باشید، فرآیند رسیدگی به درخواست شما سریع‌تر سپری می‌شود؛ در این صورت زمان رسیدگی به درخواست شما ۳۰ روز است و این امر در خصوص همسر و فرزندان شما مشروط بر این که فرزندانتان مجرد وزیر هجده سال باشند نیز صدق می‌‍کند علاوه بر آن برخورداری از شرایط کاری فوق ‌الذکر زمان دریافت کارت آبی را نیز به ۳۰ روز کاهش می‌دهد. در پاره‌ای از موارد زمان رسیدگی به درخواست مجوز اقامت جهت اشتغال به مشاغل فصلی و تحقق یک پروژه نوآورانه نیز ۳۰ روز است.

مهاجرت به کشور اسلواکی

چه مدت زمان لازم است تا بتوانم جهت مهاجرت به کشور اسلواکی کارت شهروندی پنج ساله دریافت کنم؟

زمان رسیدگی به درخواست شما از تاریخی که درخواست خود را تکمیل کرده و همراه با مدارک مورد نیاز تحویل داده‌اید حداکثر ۹۰ روز است. متقاضیانی که از جانب سرمایه‌گذار مطرح خارجی دعوت‌نامه کاری دارند یا تحت نظر او مشغول به کار هستند از این قاعده مستثنی بوده  و طی ۳۰ روز به درخواست آنان رسیدگی می‌شود و خانواده ایشان نیز از این امتیاز بهره‌مند می‌شوند.

مدت زمان لازم برای اخذ کارت اقامت موقت ( ویزا)

در این مورد نیز از تاریخ تحویل درخواست نامه به همراه مدارک مورد نیازحداکثر ۹۰ روز لازم است تا به درخواست شما رسیدگی شود که البته در خصوص متقاضیانی که برای سرمایه گذار مطرح خارجی کار می‌کنند یا از جانب وی دعوتنامه دارند این مدت به ۳۰ روز تقلیل می‌یابد. این امر در خصوص خانواده ایشان نیز صادق است.

طی چه مدت زمانی به درخواست اقامت بلند مدت ( کارت شهروندی) پاسخ داده می‌شود؟

طی ۹۰ روز پس ار تکمیل و تحویل درخواست به همراه مدارک مورد نیاز نتیجه درخواست شما مشخص می‌شود.

چه مدارکی جهت مهاجرت به کشور اسلواکی بایستی همراه درخواست اقامت ارائه شود؟

برای این منظور می‌توانید مدارک خود را تسلیم هیئت دیپلماتیک کشور اسلواکی در سفارت یا کنسولگری آن در کشور خود کرده یا به دپارتمان پلیس اتباع خارجی در کشور اسلواکی مراجعه کرده و مدارک خود را تحویل دهید (اگر سابق بر این به طور قانونی وارد این کشور شده‌اید).

مدارک مورد نیاز:

 • تکمیل فرم درخواست
 • دو قطعه عکس رنگی یکسان ( ۵/۳ ×۳)
 • هزینه اداری (در مورد انواع درخواست اقامت پرداخت آن الزامی است)
 • پاسپورت معتبر
 • مدارکی که هدف از اقامت را تائید کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اهداف اقامت ( کسب و کار، استخدام، ماموریت کاری، الحاق به خانواده، فعالیت‌های ویژه، تبعه اسلواکی ساکن در کشور‌های غیر
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • مدارکی که دلالت بر وجود محلی برای سکونت کند، مانند اجاره نامه یا سند خانه
 • مدارکی که استطاعت مالی شما را تائید کند

آیا باید این مدارک را به زبان کشور اسلواکی تحویل داد؟

جهت مهاجرت به کشور اسلواکی باستی که مدارک شما توسط مترجمی رسمی به زبان اسلواکی ترجمه شود، تنها مدارکی که به زبان کشور جمهوری چک است نیازی به ترجمه ندارند علاوه بر این‌ که مدارکی که به صورت رسمی به زبان کشور چک برگردانده شده‌اند نیز به ترجمه نیاز ندارند و مورد قبول هستند اما بایستی به همراه مدارک تائیدیه کنسولگری در خصوص ترجمه ارائه گردد. از دیگر مواردی که باید هنگام تحویل مدارک  مورد توجه قرار بگیرد تائید مدارک  اصلی  توسط وزارت امور خارجه کشور مبدا و یا معادل کردن کپی برابر اصل است که البته مدارکی که در کشور فرانسه، چک و استرالیا صادر می‌شوند از این قاعده مستثنی هستند. قانون کپی برابر اصل مخصوص کشور‎های عضو Hague Apostille Convention است و در دیگر کشورها بایستی مدارک به تائید وزارت امور خارجه کشور مبدا برسد و زمان صدور اکثر این مدارک نباید از ۹۰ روز تجاوز کند.

مهاجرت به کشور اسلواکی

افرادی که به منظور کسب وکار اقدام به مهاجرت به کشور اسلواکی کرده‌اند جهت تائید هدف خود از مهاجرت چه مدارکی را باید تحویل دهند؟

بایستی که طرح پروژه کاری خود، جواز کار و هر گونه مدرکی را که بیانگر جواز کاری شما از کشور مبدا است به دپارتمان مربوطه تحویل دهید (این بدین معنا است که چنانچه جواز کاری شما از کشورهای عضو او‌ای‌سی‌دیOECD صادر شده، تائیدیه جواز کاری شما نیز نیاز است و چنانچه این جواز از کشورهایی به غیر از کشورهای او‌ای‌سی‌دی صادر شده است علاوه بر تائید جواز کاری شما، بایستی جواز شما در شرکت تجاری به ثبت رسیده باشد). زمان صدور مدارک نباید بالغ بر ۹۰ روز باشد.

به عنوان یک دانشجو یا دانش آموز خارجی چه مدارکی باید تحویل داده شود که بیانگر هدف مهاجر به منظور تحصیل باشد؟

مدارک تحصیلی شما بایستی توسط هیئت اداری کشور مبدا، دانشگاه یا مدرسه‌ای که جهت ادامه تحصیل درخواست کرده‌اید یا موسسه‌ای که متصدی اجرای این برنامه آموزشی است و مورد تائید دولت اسلواکی است (مانند موسسه  (SAIAمورد بررسی قرار گرفته و به تائید برسند.

جهت مهاجرت به کشور اسلواکی به عنوان یک محقق چه مدارکی باید ارائه گردد؟

از جانب دانشگاه یا مرکز تحقیقاتی مدارکی باید ارائه شود که بیانگر این امر است که شما به عنوان مجری تحقیق با کشور اسلواکی دارای توافق نامه هستید.

فردی که در اسلواکی استخدام شده است باید چه مدارکی جهت دریافت اقامت موقت ارائه کند؟

بایستی قرارداد کاری خود یا مدارک دال بر پذیرش درخواست شغل از جانب صاحب کار ( بدین معنا که صاحب کار در خصوص استخدام شما تعهد کتبی داده است) و مدارک تحصیلی خود (که بسته به کشوری که مدارک در آن صادر می‌شود یا باید برابر با اصل گردد یا به تائید وزارت امور خارجه برسد) را ارائه کنید که البته این مدارک بایستی توسط مقامات اسلواکی قابل تائید باشند و بیش از ۹۰ روز از زمان صدور آن‌ها نگذشته باشد.

افرادی که به واسطه ماموریت به عنوان نیروهای مسلح خصوصی  در این کشور ساکن هستند بایستی چه مدارکی جهت اخذ مجوز اقامت موقت ارائه کنند؟

بایستی دستور انتقالی فردی یا گروهی خود را به همراه نیروهای مسلح ارائه کنید.

جهت الحاق خانواده به شخصی که در اسلواکی مستقر است چه مدارکی باید در خصوص درخواست اخذ ویزا ارائه گردد؟

برای مهاجرت به کشور اسلواکی از طریق الحاق به خانواده بسته به این که کدام یک از افراد خانواده خود را بخواهید دعوت کنید مدارک زیر مورد نیاز است:

 • همسر؛ سند ازدواج و تائیدیه اقامت همسر در اسلواکی
 • برای فرزندان مجرد زیر هجده سال؛ شناسنامه، تائیدیه اقامت والدین در اسلواکی، اظهارنامه والدین مبنی بر مجرد بودن فرزند، رضایت‌نامه کتبی از پدر یا مادر دارای حق دیدار فرزند
 • در خصوص والدین مجرد افرادی با ملیت کشور دیگر و ساکن کشور اسلواکی؛ شناسنامه فرزند و تائیدیه اقامت فرزند در اسلواکی، تائیدیه مجرد بودن والدین ( به طور مثال، گواهی فوت همسر) و مدرکی که ثابت کند پدر یا مادر برای ادامه حیات خود وابسته به فرزند خود هستند ( مانند گواهی عدم سلامت والدین به طوری که نیازمند هستند شخصی از آن‌ها مراقبت کند و تائیدیه این که در کشور خود شخص، کسی قادر به نگهداری از ایشان به نحو احسن نیست)

نباید بیش از ۹۰ روز از تاریخ صدور این مدارک گذشته باشد.

جهت مهاجرت به کشور اسلواکی و دریافت اقامت موقت (ویزا) به منظور پرداختن به فعالیت‌های ویژه چه مدارکی نیاز است؟

این فعالیت‌ها شامل تدریس در دانشگاه، هنر، ورزش، خبرنگاری، دوره کارآموزی، دوره‌های فنی حرفه‌ای و مهارت آموزی و فعالیت‌های داوطلبانه است.

بسته به فعالیتی که در آن مشارکت می‌کنید بایستی مدارک زیر را ارائه کنید:

 • تائیدیه مرکز هنری که بیانگر جواز فعالیت هنری شما است، گواهی تائید سازمان ورزشی یا مراجع ذیصلاح دولتی درکشور مبدا در خصوص فعالیت‌های ورزشی و ژورنالیستی یا تائیدیه سازمان غیردولتی در خصوص فعالیت‌های داوطلبانه مورد نیاز است که البته تائیدیه فعالیت‌های ژورنالیستی باید به تائید جمهوری اسلواکی یا یک ژورنالیست فعال برسد.

افرادی که دارای کارت شهروندی دیگر کشورهای اتحادیه اروپا هستند جهت مهاجرت به کشور اسلواکی و دریافت اقامت موقت چه مدارکی باید ارائه کنند؟

باید تمامی مدارک فوق‌الذکر را به انضمام مجوز اقامت بلند مدت خود ( کارت شهروندی) صادره از کشور مربوطه که می‌تواند تاریخ صدوری بیش از ۹۰ روز داشته باشد، تحویل دهید.  بایستی قرارداد کاری یا تعهد استخدامی ( تعهد کتبی مبنی بر استخدام شما توسط کارفرما) و یا تائیدیه مقامات ذیصلاح دولتی، مدرسه یا هر موسسه معتبری که در آن جهت تحصیل یا آموزش حرفه‌ای پذیرفته شده‌اید، همچنین گواهی تائید قصد شما از مهاجرت را نیز ارائه کنید (مواردی که در سوال بالا به آنها پرداخته شده است).

دپارتمان اتباع خارجی یا هیئت دیپلماتیک که مسئول رسیدگی به درخواست شما هستند ممکن است از شما بخواهند که گواهی از کشوری که در آن مجوز اقامت بلند مدت دارید یا کشوری که  مجوز اقامت بلند مدت شما را صادر کرده است (هردو کشور عضو کشورهای اتحادیه اروپا هستند) جهت تکمیل پرونده خود ارائه کنید، این گواهی موید حضور قانونی شما درآن کشور است و البته نباید بیش از ۹۰ روز از تاریخ صدور آن گذشته باشد. چنانچه کشور مبدا شما چنین مدارکی صادر نمی‌کند، می‌توانید مدارکی مشابه مانند اظهارنامه صادره از قوه قضائیه یا مقامات اجرائی کشور مبدا خود ارائه کنید، همچنین می‌توانید این مدارک را در دفاتر رسمی کشور مبدا یا کشور محل اقامت خود تهیه کنید.

چگونه می‌توان اعتبار خود را اثبات کرد؟ مدارک مورد نیاز جهت اثبات عدم پیشینه کیفری چیست؟

شما باید اثبات کنید که دارای عدم سوء سابقه هستید. مدارک مورد نیاز به قرار زیر است:

 • گواهی عدم سوء سابقه از جانب کشور اصلی شما
 • گواهی عدم سوء سابقه از جانب کشوری که داری مجوز اقامت بلند مدت در آن هستید و طی سه سال گذشته بالغ بر ۹۰ روز در عرض ۶ ماه متوالی در آن اقامت داشته‌اید.

چنانچه کشور اصلی شما چنین مدارکی صادر نمی‌کند، بایستی مدارکی هم ارز با آن صادره از جانب قوه قضائیه تهیه کرده یا اظهارنامه‌ای نزد مراجع قضائی ذیصلاح یا مقام اجرایی یا دفتر رسمی کشور خود یا آخرین محل اقامت خود تنظیم کرده ‌ و ارائه کنید. توجه داشته باشید که چنین مدارکی تنها در صورتی مورد قبول هستند که کشور مبدا شما یا کشوری که به آن مهاجرت کرده‌ا‌ید گواهی عدم سوء سابقه صادر نمی‌کند که کشور آمریکا در این رده قرار نمی‌گیرد. تسلیم به موقع گواهی عدم سوء پیشینه ممکن است، مخصوصا برای شهروندان آمریکایی، کمی مشکل باشد چرا که فرآیند اخذ آن از پلیس اف‌بی‌ای مستلزم صرف زمان است بنابراین در صورت امکان توصیه می‌کنیم از پیش برای گرفتن آن اقدام کنید. این گواهی باید تائید کنند که در تمامی مناطق ذکر شده هیچ گونه جرمی از جانب شما صورت نگرفته است ( به طور مثال در ایالت آمریکا گواهی عدم سوء سابقه فدرال، صادره از اف‌بی‌ای مورد نیاز است که این گواهی از آنجائی که تنها در یک کشور ثبت شده فقط در آن کشور دارای اعتبار است و برای این منظور کفایت نمی‌کند).

مهاجرت به کشور اسلواکی

البته در شرایطی نیاز به گواهی عدم سوء سابقه نیست، این شرایط عبارت هستند از:

 • درخواست ویزای تحصیلی جهت اشتغال به تحصیل در دوره راهنمائی
 • سن زیر ۱۴ سال
 • سکونت در کشوری دیگر با ملیت کشور اسلواکی که در این صورت باید در خواستی طی ۶۰ روز از تاریخ صدور تاییدیه هویت شخص تسلیم اداره مربوطه گردد.
 • مهاجرت به کشور اسلواکی به منظور انجام ماموریت کاری به عنوان نیروهای مسلح خصوصی
 • ارائه مجوز اقامت دائمی در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا
 • تصمیم بر تغییر نوع اقامت، در صورتی که جهت اخذ مجوز اقامت قبلی خود گواهی عدم سوء سابقه خود را به همراه دیگر مدارک تحویل داده باشید.

هنگام مهاجرت به کشور اسلواکی چه مدارکی جهت تائید محل سکونت نیاز است؟

 • اجاره نامه در صورت اجاره آپارتمان در اسلواکی
 • سند مالکیت در کشور اسلواکی چنانچه مالک هستید
 • در صورت زندگی با دوستان یا آشنایان، اظهار نامه قانونی مبنی بر مالکیت و رضایت شخصی که با او زندگی می‌کنید که البته این توافق امضا شده باید توسط مراجع قانونی مورد تائید باشد ( توسط دفاتر رسمی یا دفاتر شهرداری)، همچنین سند مالکیت شخص پذیرنده باید ضمیمه گردد.

چگونه می‌توان استطاعت مالی خود را برای زمان اقامت در این کشور اثبات کرد؟

مهاجرت به کشور اسلواکی

یک فرد خارجی  مقیم اسلواکی بایستی به لحاظ مالی برای گذران زندگی خود در این کشور به صورت متعارف از استطاعت مالی برخوردار باشد و بدین منظور درآمد ماهیانه وی نباید از حداقل حقوق ماهیانه مشخص شده در این کشور کمتر باشد (تا ۳۰ ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی حداقل درآمد ماهیانه معادل ۴۸/۱۹۹ یورو بوده‌ است). چنانچه مدت اقامت شما افزون بر یک سال باشد باید استطاعت مالی خود را برای یک سال اثبات کنید ( تا ژوئن سال ۲۰۱۸  این مبلغ معادل ۷۶/۱۳۹۳ بوده است). همچنین می‌توانید توسط تاییدیه تراز مالی حساب بانکی خود در کشور اسلواکی به عنوان یک مهاجر یا نزد بانکی در کشور خود ( در صورتی که نزد شعبه ارزی حساب داشته باشید) توان مالی خود را به اثبات برسانید که البته این تاییدیه بایستی توسط مترجم رسمی به زبان کشور اسلواکی ترجمه شود.

یا می‌توانید گواهی تاییدی از کارفرمای خود داشته باشید که در آن میزان حقوق ماهیانه شما مشخص شده است. این قانون شامل حال افرادی که به منظور انجام ماموریت کاری به عنوان نیروهای مسلح خصوصی به این کشور مهاجرت کرده‌اند ودارای کارت اقامت موقت در این کشور هستند و همین طور افرادی با ملیت کشور اسلواکی اما دارای کارت شهروندی دیگر کشورها نمی‌شود. افراد خارجی که به منظور تجارت تصمیم به مهاجرت به کشور اسلواکی و دریافت ویزای تجاری دارند نیز بایستی استطاعت مالی خود را به اثبات برسانند تا بتوانند با استفاده از تاییدیه تراز حساب بانکی خود نزد یکی از شعب بانک تجارت در اسلواکی فعالیت‌های تجاری خود را پوشش دهند. این مبلغ باید ۲۰ برابر حداقل درآمد لازم برای یک زندگی متعارف در صورت فعالیت شخصی به صورت انفرادی و ۱۰۰ برابر درآمد ذکر شده در صورت راه اندازی یک شرکت تجاری مشارکتی باشد.

طی ۶۰ روز از تاریخ وصول مدارک  مورد نیاز اقامت موقت، فرد متقاضی بایستی گواهی عدم سوء پیشینه خود را برای اخذ کارت بازرگانی ارائه کند که البته در شرایطی نیاز به تحویل این گواهی است که شخص برای شروع فعالیت خود ملزم به ثبت شرکت تجاری باشد ( ثبت شرکت تجاری برای افراد خارجی ممکن است تا ۶۰ روز به طول بیانجامد).

هزینه ثبت نام جهت اقامت در کشور اسلواکی چقدر است؟

این مبلغ بسته به هدف شما از اقامت و محل تنظیم درخواست شما متفاوت است چرا که ممکن است شما درخواست خود را نزد هیئت دیپلماتیک مستقر در کشور خود تسلیم کنید یا این که مستقیما از طریق پلیس اتباع خارجی در اسلواکی اقدام کنید.  در بعضی موارد نیازی به پرداخت هزینه اداری نیست جهت اطلاع از این موارد لطفا با مسئولین مربوطه مشورت کنید.

هزینه درخواست اقامت بر اساس هدف مهارجرت:

 • تجارت: ۲۳۲ یورو در دپارتمان اتباع خارجی، ۲۴۰ نزد هیئت دیپلماتیک اسلواکی در کشور خود
 • اشتغال: ۵۰/۱۶۵ یورو یا ۱۷۰ یورو
 • اشتغال به مشاغل فصلی: ۳۳ یورو یا ۳۵ یورو
 • فعالیت‌های ویژه: ۵۰/۹۹ یورو یا ۱۰۰ یورو
 • الحاق به خانواده: ۵۰/۱۳۲ یورو یا ۱۳۵ یورو
 • انجام ماموریت کاری به عنوان نیروهای مسلح خصوصی: ۶۶ یورو یا ۷۰ یورو
 • کارت آبی: ۵۰/۱۶۵ یورو یا ۱۷۰ یورو
 • مهارجرغیر اروپایی که دارای کارت شهروندی دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپایی است ودر کشور اسلواکی مشغول به تجارت است: ۲۳۲ یورو یا ۲۴۰ یورو
 • مهاجر غیر اروپایی دارنده کارت شهروندی دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپایی که در اسلواکی استخدام شده است: ۵۰/۱۶۵ یورو یا ۱۷۰ یورو
 • مهاجر غیر اروپایی دارای کارت شهروندی دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپایی که در اسلواکی که مشغول به انجام فعالیت‎های ویژه و تحقیق و توسعه است: ۵۰/۹۹ یورو یا ۱۰۰ یورو
 • مهاجر غیر اروپایی که یکی از اعضای خانواده او  که غیر اروپایی است، دارای کارت شهروندی دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپایی بوده و در یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه ساکن است: ۵۰/۱۳۲ یورو یا ۱۳۵ یورو

چگونه می‌توان اقدام به دریافت گواهی سلامتی کرد تا اثبات گردد عاری از هرگونه بیماری خطرناک برای جامعه هستیم؟

بایستی گواهی سلامت شما طی ۳۰ روز از تاریخ دریافت مجوز اقامت، توسط یک مرکز پزشکی معتبر تائید شود. چنانچه به منظور ماموریت کاری به عنوان نیروهای مسلح خصوصی اقدام به مهاجرت به کشور اسلواکی کرده‌اید یا با ملیت اسلواکی در کشورهای غیر اروپایی ساکن هستید و یا دارای مجوز اقامت بلند مدت (کارت شهروندی) دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستید و یا این که نه، تنها تصمیم دارید نوع اقامت خود را تغییر دهید، از این قاعده مستثنی هستید.

پس از اخذ مجوز اقامت موقت ( ویزا) چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

شما باید نهایتا تا ۱۸۰ روز پس از دریافت ویزای خود وارد خاک این کشور شوید. پس از سه روز کاری (دوشنبه تا جمعه) پس از ورود خود به اسلواکی بایستی شروع اقامت خود را به دپارتمان پلیس اتباع خارجی مورد نظر (LINK) اعلام کنید. طی ۳۰ روز از تاریخ دریافت مدارک خود مبنی بر اجازه اقامت شما، بایستی مدارک بیمه سلامت خود در اسلواکی را به همراه گواهی سلامت ( این گواهی تائید می‌کند که شما عاری از هر گونه بیماری خطرناک برای جامعه هستید) تسلیم دپارتمان پلیس اتباع خارجی اسلواکی کنید. چنانچه ویزای شما به منظور تجارت صادر شده باشد، ارائه مدارک مربوط به ثبت شرکت الزامی است و ۶۰ روز از زمان وصول مدارک اقامت برای تحویل این مدرک زمان دارید.

احتمال عدم تایید درخواست اقامت جهت مهاجرت به کشور اسلواکی از جانب مقامات مسئول تا چه اندازه است؟

درخواست شما تحت شرایط زیر پذیرفته نمی‌شود:

 • به لحاظ اجتماعی انسان موجهی نیستید.
 • شک قطع به یقینی وجود دارد که نشان می‌دهد ممکن است موجب به خطر افتادن امنیت جامعه، نظم عمومی یا سلامت جسمی یا روانی جامعه در زمان اقامت خود شوید.
 • به لحاظ قانونی واجد شرایط نیستید.
 • اقدام به تحویل مدارک دست‌کاری شده و یا تقلبی کرده‌ا‌ید یا این که اطلاعات دروغین و گمراه کننده داده‌اید.
 • ازدواج شما صوری بوده است.
 • اطلاعات موجود در مدارک سفر شما با واقعیت مطابقت ندارد.
 • بر اساس عرف جامعه پذیرفتن شما ممکن نیست.
 • به طور واضح مشخص است که محل سکونت شما دارای حداقل استانداردهای لازم نیست.
 • شرکت استخدامی که درخواست اشتغال در آن را کرده‌اید دارای ظرفیت خالی جهت استخدام شما نیست.

کسانی که کارت اقامت خود را در کشور اسلواکی دریافت کرد‌ه‌ا‌ند و بنا بر ضرورت بایستی به خارج از کشور سفر کنند، آیا باید این سفر را گزارش کنند؟

چنانچه مجبور به اقامت در کشوری دیگر به مدت ۱۸۰ روز یا بیشتر به صورت متوالی هستید، بایستی گزارش خود را در این خصوص به طور کتبی تسلیم دپارتمان پلیس اتباع خارجی کنید اما در صورتی که مدت اقامت شما کمتر از آن است نیازی به اعلام آن نیست. این قانون شامل حال تمامی مهاجران اعم از مهاجران دارنده کارت اقامت دائمی و مهاجران دارنده کارت اقامت موقت است و تنها شهروندان اتحادیه اروپا از این قانون مستثنی هستند.

آیا در صورت ازدواج و طلاق ضرورتی در  گزارش آن به مقامات است؟

بله، به عنوان مهاجری که دارای کارت شهروندی یا ویزا هستید باید هر گونه تغییر در وضعیت خانوادگی خود را کتبا یا به صورت حضوری به دپارتمان اتباع خارجی مربوطه اعلام کنید.

آیا باید تولد فرزند متولد شده در زمان اقامت در اسلواکی، در این کشور به ثبت برسد؟

شما بایستی برای فرزند خود که تازه متولد شده است، ظرف مدت ۹۰ روز از تاریخ تولد وی درخواست اقامت کنید. چنانچه موفق به انجام این امر نشوید اقامت وی در کشور اسلواکی غیرقانونی محسوب می‌شود که در این صورت اگر دارای ویزا یا کارت شهروندی هستید، می‌توانید از طریق دپارتمان پلیس اتباع خارجی اقدام به دریافت ویزای پیوست به خانواده کنید. در صورتی که دارای کارت شهروندی پنج ساله یا کارت شهروندی دائمی هستید نوع اقامتی که به فرزند شما تعلق می‌گیرد همانند نوع اقامت شما است. جهت انجام امور مربوط به اقامت فرزند نورسیده خود بایستی به دپارتمان پلیس اتباع خارجی در اسلواکی مراجعه کنید. همراه با تکمیل فرم درخواست ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • مدارک سفر معتبر فرزند شما که می‌تواند به صورت مجزا باشد یا این که در مدارک سفر شما قید شده باشد ( می‌توانید این مدارک را مدتی بعد ازتکمیل فرم درخواست تحویل دهید).
 • شناسنامه فرزند تازه به دنیا آمده
 • دو قطعه عکس رنگی ۳ × ۵/۳
 • مدارک دال بر برخوردار بودن از استطاعت مالی جهت تامین مخارج کودک
 • هزینه اداری صدور کارت شناسایی معادل با ۵۰/۴ یورو

در صورتی که یکی از والدین دارای ملیت کشور اسلواکی باشد یا کودک هنگام تولد دارای هیچ ملیت دیگری نباشد، کودک به صورت اتوماتیک دارای ملیت اسلواکی می‌شود.

آیا همراه داشتن کارت اقامت در تمامی اوقات الزامی است؟

این اجبار بستگی به منطقه سکونت شما دارد. تنها افراد مهاجر مجبور هستند که هویت و ورود قانونی خود را اثبات کنند. این افراد بایستی در صورت نیاز مدارک مسافرت خود (پاسپورت) ومدارک اقامت خود را نیز ارائه کنند. خودداری از این امر به عنوان سرپیچی از دستور پلیس محسوب می‌شود و ممکن است تا میزان ۶۰۰/۱ یورو جریمه شوند.

جهت تمدید ویزا چه اقداماتی بایستی صورت گیرد؟

جهت تمدید ویزای خود قبل از این که مهلت آن به پایان برسد بایستی شخصا به دپارتمان پلیس اتباع خارجی مربوطه مراجعه کنید و شرایط لازم برای تمدید ویزا این است که هنوز هم دلایلی که با تکیه بر آنها اقدام به مهاجرت کرده‌اید کما فی ‌السابق به قوت خود باقی باشند. همراه با درخواست خود باید حداقل یک مدرک دال بر سفر معتبر ارائه کنید در غیر این صورت به درخواست شما ترتیب اثر داده نخواهد شد. به طور کلی، دو قطعه عکس رنگی، مدارکی که بیانگر هدف شما از مهاجرت به کشور اسلواکی است، مدارک مربوط به بیمه سلامت، مدارک مربوط به محل سکونت، مدارک مربوط به استطاعت مالی شما ورسید پرداخت هزینه اداری تمدید ویزا و صدور کارت شناسایی به مبلغ  ۵۰/۴ یورو بایستی ضمیمه درخواست شما گردد.

مهاجرت به کشور اسلواکی

در صورت نزدیک شدن تاریخ انقضای پاسپورت چه باید کرد؟

بایستی اقدام به دریافت پاسپورت جدید نزد نماینده دیپلماتیک کشور صادرکننده پاسپورت در کشور اسلواکی کنید. پس از تعویض پاسپورت باید آن را طی پنج روز کاری به دپارتمان پلیس اتباع خارجی گزارش دهید.

آیا در خصوص کسانی که مجوز اقامت موقت  آنها از اعتبار ساقط شده است و هنوز ویزای جدید دریافت نکرده‌اند ویزای فوری جهت اقامت کوتاه مدت وجود دارد؟

چنانچه قبل از پایان مهلت ویزای درخواست خود را در خصوص دریافت ویزای جدید تسلیم کرده‌اید‌، اقامت شما تا قبل از دریافت پاسخ درخواست ویزای جدید قانونی تلقی می‌شود.

در صورتی که به سفر یا مهاجرت به این کشور تمایل داشته باشید، پرداخت با استفاده از خدمات پرداخت با ویزا کارت می‌تواند کلیه پرداخت‌ها یا رزرو آنلاین هتل‌ها و پرداخت هزینه‌های گرفتن وقت سفارت را به آسانی انجام دهد. خرید کارت اعتباری مستر کارت، دریافت و شارژ مستر کارت فیزیکی و مستر کارت مجازی از دیگر خدمات سایت پرداخت است.

No votes yet.
Please wait...

نوشتن دیدگاه

بیست + یک =

استفاده از کد تخفیف :
صورت حساب شما
تومان
تومان
تومان
نکات قبل از ثبت سفارش
جهت تکمیل فرآیند سفارش وارد پنل کاربری خود شوید
حساب کاربری ندارید، جهت تکمیل فرآیند ثبت نام کنید.

پرداخت هزینه

سفارش شما با موفقیت ثبت شد. میتوانید نسبت به تسویه حساب اقدام کنید.

شرح مبلغ (تومان)

اطلاعات سفارش

اطلاعات سفارش ثبت شده شما به شرح زیر می باشد

شماره سفارش :
تاریخ سفارش :
میزان ارز :
آدرس خرید سرویس/محصول :
توضیحات مشتری :