خدمات پرداخت
پی پال مستر کارت ویزا کارت پرداخت هزینه سفارت
جدیدترین مطالب
انتقال ارز به خارج از کشور یکی از نیاز هایی است که اکثر کاربران...
ویزا کارت و مستر کارت 2019
گزارش های سه ماهه مسترکارت و ویزا کارت حاکی از کاهش استفاده از این...
خرید فالوور اینستاگرام
اینستاگرام یکی از بهترین جاها برای فروش است! امکانات و ویژگی‌های منحصر به‌ فرد...
افتتاح حساب وسترن یونیون
وسترن یونیون Western Union یک شرکت مالی آمریکایی است. این شرکت در حوزه های...

مقایسه اتریوم و ای او اس

اتریوم و ای او اس

ارزهای زیادی وجود ندارند که بین آنها به اندازه اتریوم و ای او اس رقابت در جریان باشد. اتریوم و ای او اس aos به ترتیب اولین و دومین بازار بزرگ اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را تشکیل داده‌اند.

اتریوم اولین بستر برای شکل دادن به قراردادهای هوشمند بود و جامعه کاربری قوی دارد. البته طرفداران ای او اس باور دارند که قابلیت‌های این بستر می‌تواند اتریوم را از صحنه محو کند. این دو بستر شباهت‌های زیادی هم دارند اما روش‌های آنها برای حل مشکل مقیاس پذیری Trilemma متفاوت است.

مقیاس پذیری Trilemma

این مشکل ذاتی فناوری بلاک چین است که هنوز راه‌حلی برای آن ارائه نشده است. هر بلاک چین سه نوع ویژگی دارد :

امنیت : توانایی بلاک چین برای جلوگیری از تغییر و مقاومت شبکه در برابر حملات ۵۱ درصد و Byzantine.

مقیاس پذیری : تعداد تراکنش‌هایی که در هر لحظه در شبکه صورت می‌گیرد.

میان این ویژگی‌ها در بلاک چین یک درگیری وجود دارد. در بهترین حالت، بلاک چین می‌تواند ۲ تا از ۳ ویژگی را داشته باشد. هر افزایشی مثلا در مقیاس پذیری می‌تواند باعث تمرکزگرایی بیشتر و از دست دادن امنیت شود.

اتریوم عدم تمرکزگرایی

کاربران اتریوم به عدم تمرکزگرایی بیشتر اهمیت می‌دهند. این بستر فعلا از پروتکل اثبات کار استفاده می‌کند که ماینرها اقدام به تولید بلاک جدید می‌کنند. البته آنها در طی چند سال آینده می‌خواهند از پروتکل اثبات سهام استفاده کنند.

جدای از پروتکل، مشخص است که اتریوم همیشه به عدم تمرکزگرایی تمایل دارد. در حال حاضر هر کسی می‌توانید ابزار استخراج را خریداری کند و به تولید بلاک‌های جدید کمک کند. اگر هم از پروتکل اثبات سهام استفاده کنند افرادی که دارای سهام هستند وظیفه تولید بلاک را به عهده می‌گیرند. شبکه تعداد تولید کننده‌های بلوک را محدود نمی‌کند.

این سطح بالای عدم تمرکزگرایی مشکلاتی را به همراه دارد. اتریوم برای مقیاس پذیری مشکلاتی دارد. در حال حاضر این شبکه در هر ثانیه فقط ۱۵ تراکنش را تایید می‌کند. این در مقایسه با ویزاکارت که ۲۴۰۰۰ تراکنش است عدد کوچکی است.

این موضوع آنقدر جدی بود که تولید توکن CryptoKitties در سال ۲۰۱۷ باعث ایجاد ترافیک شدید در شبکه و افزایش نرخ تراکنش‌ها شد.

البته توسعه دهنده‌های اتریوم راه‌حل‌های خود را دارند. غیر از اینکه می‌خواهند با استفاده از پروتکل کسپر به سیستم اثبات سهام تغییر پیدا کنند قصد دارند یک لایه دوم مقیاس پذیری به نام پلاسما را به سیستم اضافه کنند. پلاسما اشاره‌ای به شبکه نوری بیت کوین دارد که تاثیری روی ریشه بلاک چین نمی‌گذارد.

برای بهبود مقیاس‌پذیری، توسعه دهنده‌ها می‌خواهند فناوری sharding را روی بلاک چین نیز اعمال کنند. با این اقدام، نودها به صورت همزمان تراکنش‌ها را تایید می‌کنند.

اتریوم و ای او اس

ای او اس مقیاس پذیری

طرفداران ای او اس aos برای بدست آوردن مقیاس پذیری با کمی تمرکزگرایی مشکلی ندارند. این شبکه از پروتکل اثبات سهام واگذار شده DPoS استفاده می‌کند. طبق این روش، ۲۱ نود هستند که بلاک‌های جدید را تولید می‌کنند.

به عنوان مالک توکن ای او اس شما از توکن‌های خود برای رای دادن استفاده می‌کنید تا کسی که باید بلاک جدید ایجاد کند را مشخص کنید. این سیستم، تمرکزگرایی بیشتری نسبت به اتریوم دارد.

ای او اس aos همچنین دارای یک قانون اساسی است که نحوه فعالیت شبکه را مشخص می‌کند. اگر این قانون را رعایت نکنید امکان دارد دسترسی به سرمایه خود را از دست بدهید. با اینکه ای او اس امسال راه‌اندازی شده اما چندین حساب هم بسته شده‌اند.

البته این تمرکزگرایی باعث افزایش مقیاس پذیری شده است. به جایی اینکه منتظر تایید هزاران نود برای انجام تراکنش بشوید بلاک چین فقط نیازمند تایید ۲۱ تولید کننده بلاک است. منتقدان معتقدند که این سطح از تمرکزگرایی باعث از بین رفتن هدف بلاک چین شده است.

اتریوم و ای او اس در برابر هم

نرخ تراکنش

ای او اس aos نرخ تراکنشی دریافت نمی‌کند. به جای نرخ تراکنش، برای اجرای یک قرارداد هوشمند باید مقداری توکن به عنوان سهام داشته باشید که البته بعد از اجرای قرارداد به شما بازگردانده می‌شود. توسعه دهنده‌های اپلیکشین‌های غیرمتمرکز می‌توانند خودشان مالک این توکن‌ها باشند یا اینکه کاربران‌شان مجبور به دریافت توکن‌ها بشوند.

اتریوم از شما می‌خواهد که اتر (GAS) برای اجرای قرارداد مصرف کنید. میزان آن بستگی به ترافیک ایجاد شده در شبکه و همین طور پیچیدگی قرارداد است.

زبان‌های برنامه‌نویسی

اگر برای اتریوم قرارداد هوشمند نوشته‌اید به احتمال زیاد از زبان Solidity استفاده کرده‌اید که توسعه دهنده‌های اتریوم آن را ایجاد کرده‌اند.

اغلب توسعه دهنده‌های ای او اس از زبان سی پلاس پلاس استفاده می‌کنند البته هر نوع زبان اسمبلی هم جواب می‌دهد.

بعضی توسعه دهنده‌ها ترجیح می‌دهند روی ای او اس کار کنند چرا که تجربه زبان سی پلاس پلاس را داشته‌اند. البته یادگیری Solidity هم چندان کار مشکلی نیست. اتریوم یکی از بزرگ‌ترین جوامع توسعه دهنده در فضای بلاک چین را دارد.

اتریوم و ای او اس

زمان عرضه و عرضه اولیه

اتریوم خیلی جلوتر از ای او اس شروع به کار کرد. آنها در میانه سال ۲۰۱۴ اقدام به جمع‌آوری سرمایه کردند و پروژه در ۳۰ جولای ۲۰۱۵ به بازار عرضه شد. در طول این دوره ۱۸٫۴ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری شد.

ای او اس یک عرضه اولیه سکه به مدت یکسال از ژوئن ۲۰۱۷ تا ژوئن ۲۰۱۸ داشت و توانست ۴ میلیارد دلار جمع‌آوری کند.

شباهت‌ ها در مدیریت

هر چند هر دو پروژه به عنوان بسترهایی با کنترل جمعی تبلیغ می‌شوند اما هر دو، نوعی رهبری مرکزی داشته‌اند. این رهبران شاید کنترل مرکزی ندارند اما اثر بزرگی روی آینده پروژه بلاک چین خود دارند.

اتریوم توسط ویتالیک بوترین یک روسی کانادایی تبار هدایت می‌شود که زمانی بخشی از تیم توسعه دهنده اتریوم بود. این پروژه همچنین از حمایت اتحادیه توسعه سازمانی اتریوم (EEA) بهره می‌برد.  این اتحادیه از ۵۰۰ شرکت، استارتاپ و پروژه بلاک چین تشکیل شده است تا به سازمان‌ها برای استفاده از اتریوم کمک کند. اعضای آن شامل: شرکت‌های BP، سیسکو، Consensys، دش، EY، ING، جی‌پی‌مورگان، مایکروسافت و زی‌کش است.

Block.one شرکتی است با هدایت دان لاریمر که ای او اس را ایجاد کرده است و مالک ۱۰ درصد توکن‌های این بستر است. Block.one این توکن‌ها را ذخیره کرده و از آنها برای انتخاب تولید کننده‌های بلاک استفاده می‌کند. بعضی منتقدان معتقدند که این موضوع، قدرت زیادی به این شرکت برای کنترل ای او اس داده است.

ای او اس

هر دو این پروژه‌ها درگیر رسوایی‌های خود بوده‌اند. هر چند اتریوم زودتر شروع کرده است اما مشخص است که چرا عده‌ای به آینده ای او اس امیدوارند. هیچ نرخ تراکنشی دریافت نمی‌شود، سرمایه ۴ میلیارد دلاری دارد و مشکل مقیاس‌پذیری هم ندارد.

البته همین تمرکزگرایی در راه ای او اس مانع ایجاد می‌کند چرا که اغلب پروژه‌های اپلیکیشن غیرمتمرکز روی اتریوم قرار دارد.

No votes yet.
Please wait...

نوشتن دیدگاه

15 − پانزده =

استفاده از کد تخفیف :
صورت حساب شما
تومان
تومان
تومان
نکات قبل از ثبت سفارش
جهت تکمیل فرآیند سفارش وارد پنل کاربری خود شوید
حساب کاربری ندارید، جهت تکمیل فرآیند ثبت نام کنید.

پرداخت هزینه

سفارش شما با موفقیت ثبت شد. میتوانید نسبت به تسویه حساب اقدام کنید.

شرح مبلغ (تومان)

اطلاعات سفارش

اطلاعات سفارش ثبت شده شما به شرح زیر می باشد

شماره سفارش :
تاریخ سفارش :
میزان ارز :
آدرس خرید سرویس/محصول :
توضیحات مشتری :