ویزا کارت

ویزا کارت

ویزا کارت ( VisaCard ) شرکت خدمات مالی آمریکایی است، دفتر مرکزی آن در فوستر سیتی، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا قرار دارد. این شرکت وظیفه تسهیلات مبادلات مالی الکترونیکی در سراسر جهان را بر عهده دارد، که عمدتاً توسط کارت‌های اعتباری کردیت credit card و کارت‌های نقدی دبیت debit card با نشان تجاری ویزا visa انجام می‌شود.

انواع ویزا کارت

شرکت ویزا کارت VisaCard این گونه خود را معرفی میکند: “ما یک شرکت فن آوری پرداخت جهانی برای ترغیب بانک ها، دولت ها، کسب و کارها و مصرف کنندگان به استفاده از پول دیجیتال هستیم.”

این شرکت در سال 1956 در ایلت کالیفرنیای آمریکا فعالیت خود را آغاز نموده است، و هم اکنون در سراسر جهان در زمینه مالی در حال فعالیت است.

کاربردهای ویزا کارت ( VisaCard )

  • به صورت ساده کاربرد ویزا کارت شامل موارد زیر می باشد:
  • استفاده از دستگاههای کارت خوان  ( POS )جهت خرید حضوری
  • دریافت پول نقد از دستگاهای خود پرداز ( ATM )
  • انجام خرید های آنلاین در وب سایت ها و application  ها با پرداخت آنلاین (online payment)
  • پرداخت به صورت offline با استفاده از تلفن و یا فرم های کاغذی

با توجه به توضیحات قبلی میتوان گفت یک ویزا کارت ( VisaCard ) ، در واقع جایگزین پول نقد است. بدین صورت که با همکاری بانکها و شرکت های مالی مختلف در سطح بین الملل با شرکت ویزا ،این خدمات جهانی شده است.

تاریخچه ویزا کارت

در اواسط سپتامبر ۱۹۵۸ بنک آو آمریکا، برنامه کارت اعتباری بانک ‌امریکارت خود را در فرسنو، کالیفرنیا با ارسال ۶۰٬۰۰۰ کارت اعتباری آغاز کرد. در اواسط دهه ۱۹۵۰ عده‌ای از افراد طبقه متوسط ایالات متحده آمریکا حساب‌ های در گردش زیادی افتتاح کرده بودند، که بسیار ناکارآمد و مدیریت آنها دشوار بود.

چون آنها همیشه مجبور بودند تعداد زیادی کارت را با خود حمل کرده و صورت حساب‌های مختلفی را در پایان هر ماه پرداخت کنند، بنابراین نیاز برای داشتن یک ابزار مالی یکپارچه از مدت‌ها قبل در ایالات متحده آمریکا به وضوح حس می‌شد.

البته تلاش‌های زیادی برای ایجاد کارت‌های چند منظوره اعتباری صورت گرفته بود، ولی به دلیل اینکه این تلاش‌ها از سوی بانک‌های کوچکی که منابع لازم برای این کار را نداشتند انجام می‌شد نتایج رضایت‌ بخشی نداشت.

ویلیامز و تیم کاری او، مطالعات زیادی بر روی این شکست‌ها انجام داده بودند و ایمان داشتند که می‌توانند از تکرار اشتباهات آن بانک‌ها پرهیز کنند. آنها همچنین نمونه‌های موفق این کارت‌ها را در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بررسی کرده و دلایل موفقیت آنها را پیدا کرده بودند.

در سال ۱۹۷۰ کنترل این کارت از عهده بنک آو آمریکا خارج شد و یک شرکت مستقل به نام ان‌بی‌آی برای مدیریت، گسترش و توسعه این سیستم تأسیس گردید. پس از چندی یک شرکت چند ملیتی به نام ایبانکو برای مدیریت بین‌المللی این سیستم تشکیل شد.

این شرکت به فکر یکپارچه کردن سیستم در تمامی کشورها بود و به همین دلیل، تمامی دارندگان این امتیاز را، در سال ۱۹۷۵ با یکدیگر متحد کرده و نام ویزا ( Visa ) را برای کارت‌ ها انتخاب کرد.

در سال ۲۰۰۹ بیش از ۶۲ میلیارد تراکنش مالی از طریق این شرکت ویزا کارت، انجام شده که حجم مالی آن به ۴٫۴ تریلیارد دلار می‌رسد. این عملیات، در سال ۲۰۱۲ درآمدی بالغ بر ۱۰٫۴۲۱ میلیارد دلار را، برای ویزا دربرداشته‌است.

در ژوئیه ۲۰۱۶ ویزا همکاری خود را با پی‌پل اعلام نمود. در پی اعلام این همکاری مشتریان پی پال می‌توانند از فروشگاه‌های فیزیکی نیز خرید انجام دهند و مشتریان ویزا در هنگام استفاده از خدمات پی پال کارمزدهای کمتری پرداخت می‌کنند.

۱۵ حقیقتی که درباره ویزا کارت نمی دانید

۱. ویزاکارت بزرگ‌ترین سازمان پرداخت کارت دنیا نیست!

بر خلاف باور عموم، ویزا کارت بزرگ‌ترین سازمان پرداخت کارت در دنیا نیست. در سال ۲۰۱۵ ویزاکارت بعد از برند چینی یونیون‌پی در هر دو نوع کارت نقدی و اعتباری، به‌عنوان دومین برند کارت‌ های پرداخت شناخته شد. یونیون‌پی سالانه کارت‌های بیشتری صادر و ارزش مالی بیشتری در تراکنش‌های پرداخت جا به‌ جا می‌کند. هرچند باید به این نکته اشاره کنیم که ویزاکارت همچنان در بازار جهانی شماره یک است و یونیون‌پی بیشتر متمرکز بر بازار داخلی چین است. اگر بازار چین را در نظر نگیریم، توسعه ویزا کارت به اندازه‌ای است که بیشتر از ۵۰ درصد بازار متعلق به ویزا است.

۲. استفاده ویزا کارت از روش The drop جهت تبلیغ 

پس از راه‌اندازی شبکه پرداخت ویزا کارت در سال ۱۹۵۸ که در آن زمان بانک آمریکارد گفته می‌شد، این شرکت خود را با روشی به جامعه معرفی کرد که امروزه با عنوان drop شناخته می‌شود. بانک آمریکا تصمیم گرفت تعداد زیادی ایمیل را به ۶۰ هزار دارنده کارت‌های اعتباری ارسال کند. در این ایمیل‌ها کارت‌های ویزاکارت به عموم جامعه معرفی می‌شد و مردم می‌توانستند تا ۳۰۰ دلار با کمک این کارت‌ها خرید کنند. با اینکه این ایمیل‌ها ناخواسته بودند، اما این راهبرد تبلیغاتی جواب داد و موجب رشد این برند شد. امروزه drop به روش ارسال تعداد زیادی ایمیل به افراد ناشناس گفته می‌شود.

۳. لهستانی‌ها بیشترین کارمزد را در استفاده از تراکنش‌های ویزا  کارت پرداخت می‌کنند

برای هر تراکنش در لهستان، ۱.۶ درصد از قیمت نهایی به‌عنوان کارمزد کسر می‌شود که این شامل محاسبه مالیات ارزش افزوده هر تراکنش هم می‌شود. این موضوع زمینه‌ساز بحث‌های زیادی مبنی بر قانونی بودن این حجم از کارمزد شده و مردم خواستار ورود دولت به این مساله شدند. در نهایت برای اینکه از چنین هزینه‌های زیادی پیشگیری شود، روش‌های جدید و جایگزین پرداخت معرفی شدند که به کسب‌وکارهایی مانند مسترکارت و ویزاکارت برای انجام تراکنش نیاز نداشتند.

۴. ارزش گواهی کارت

سه کد دیجیتال در هر ویزاکارت وجود دارد. بیشتر مردم تمایل دارند این کد را نادیده بگیرند، اما این مهم‌ترین قسمت هر کارت است. این کد با هدف شناسایی هر تراکنش هنگام استفاده از کارت، تعبیه شده است و بدون آن هیچ تراکنشی نمی‌تواند در کارت‌های اعتباری یا نقدی انجام شود. شماره CVV هر کارت مختص همان کارت است.

۵. ویزاکارت سالانه ۱۰۰ میلیارد تراکنش را تسهیل می‌کند.

از سال ۲۰۱۵ شبکه جهانی ویزا در میان باارزش‌ترین شبکه‌های پرداخت در جهان شناخته می‌شود. گزارش‌های نیلسون ریپورت، خبر از پردازش بیش از ۱۰۰ میلیارد تراکنش سالانه در ویزا می‌دهند. همه تراکنش‌ها در مجموع ۸/۶ تریلیون دلار ارزش دارند. ویزاکارت در عین حال به‌عنوان یک برند مستقل، یکی از پردرآمدترین شرکت‌های صنعت مالی در سطح جهان طبقه‌بندی شده است؛ به‌طوری که در سال ۲۰۱۵، جدا از ۳۰ میلیارد دلار درآمد سالانه خود، ۶.۳ میلیارد دلار نیز درآمد اینترنتی داشته است.

۶. مراکز داده ویزا کارت می‌توانند ۱۰۰ میلیارد محاسبه را در هر ثانیه مدیریت کنند

با توجه به تمام پردازش‌هایی که در همه قاره‌ها انجام می‌شود، برای ویزا کارت اهمیت زیادی دارد که بتواند یک سیستم ثابت برای مدیریت تراکنش‌ها داشته باشد. علت اینکه این سازمان نه یکی، بلکه دو مرکز عملیاتی عظیم دارد، نیز همین است. مرکز عملیاتی شرق در ویرجینیا مستقر شده و ساختمان عملیات مرکزی در کلرادو واقع شده است. تمام این مراکز داده در برابر تهدیداتی مثل تبهکاری، تروریسم و فجایع طبیعی به‌خوبی محافظت شده‌اند. ویزا کارت می‌تواند بیش از ۵۶ هزار تراکنش و بیش از ۱۰۰ میلیارد محاسبه را در هر ثانیه به‌صورت همزمان مدیریت کند. علاوه بر اینها تمام این تراکنش‌ها برای ۵۰۰ بار کنترل می‌شوند که ۱۰۰ مورد از آنها صرفا برای کشف کلاهبرداری‌های مالی است.

۷. ویزا کارت صادرکننده کارت، تنظیم‌کننده نرخ بهره و وام‌دهنده نیست

این یک تصور غلط است که ویزاکارت به مشتریان خود وام می‌دهد. کاملا برعکس، ویزاکارت یک واسطه مشهور است و صادرکننده کارت، نگهدارنده کارت، ارائه‌دهنده نرخ بهره یا وام‌دهنده نیست. مدل تجاری ویزا بسیار منحصربه‌فرد است. ویزا کارت پول را از بانک مبداء مشتریان برمی‌دارد و به نقطه فروش نهایی پذیرندگان منتقل می‌کند و در این میان به هیچ‌وجه پول خلق نمی‌کند. منافع و درآمدهای ویزا از سرویس‌های ارزش افزوده‌اش فراهم می‌شود و درصدی از کل تراکنش را به‌عنوان درآمد برمی‌دارد. برای ویزاکارت هرچه حجم پرداخت بیشتر باشد، حجم درآمد نیز بیشتر است.

۸. ویزاکارت در فهرست طبقه‌بندی برترین کارفرمایان آمریکا جایگاه بالایی ندارد

طبق گزارش فوربس رتبه ویزاکارت در فهرست برترین کارفرمایان آمریکا ۳۲۰ است. این جایگاه برای شرکتی که ۱۶ میلیارد دلار فروش دارد، کم است. از شرکتی با این وسعت انتظار می‌رود که بیش از ۱۱ هزار و ۳۰۰ آمریکایی برایش کار کنند.

۹. ویزا بیش از هفت میلیارد دلار در خریدوفروش سهام سرمایه‌گذاری کرده است

جریان نقدینگی بسیاری از شرکت‌های بزرگ به هفت میلیارد دلار نزدیک هم نمی‌شود؛ در حالی که ویزاکارت تنها در سال ۲۰۱۶ بیش از این مقدار در بورس سرمایه‌گذاری کرده است. این رقم دو میلیارد دلار بیشتر از جریان آزاد نقدینگی در آمریکا است و همین مساله ویزا را با توجه به ورودی و خروجی آن، در جایگاه خریدوفروش سهام به رتبه نخست می‌رساند.

۱۰. سهام ویزاکارت درجه جذابیت بالایی دارد

در هر زمانی سود ویزاکارت بیش از انتظارات وال‌استریت برای سود فصلی شرکت‌ها بوده است. در نتیجه سهام شرکت‌ها که بخشی از میانگین صنعتی داوجونز است، در حجمی حدود دو درصد رشد کرده که این موضوع موجودی را بیش از ۱۱۰ دلار و ۱۶ سنت در هر سهم نگه می‌دارد.

۱۱. ویزا کارت اسپانسر بزرگ ورزشی است.

بسیاری از افراد نمی‌دانند که از سال ۱۹۸۰ تا امروز ویزا یک اسپانسر بزرگ ورزشی بوده است. آنها به‌صورت منظم اسپانسر بسیاری از مسابقات المپیک هستند. همین‌طور ویزاکارت از سال ۱۹۹۵ به‌عنوان اسپانسر لیگ فوتبال آمریکایی و کمیته بین‌المللی المپیک در سال ۲۰۰۲ شناخته شده است. همچنین آنها جام جهانی فوتبال را که در جنوب آفریقا برگزار شد، حمایت مالی کردند.

۱۲. ویزاکارت ابزارهای پوشیدنی پرداخت را در المپیک زمستانی معرفی کرد

المپیک مهم‌ترین رویداد ورزشکاران است و ویزا ابزار‌های پوشیدنی پرداخت را به‌صورت انبوه در المپیک ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ کره جنوبی ارائه می‌کند. تیم قهرمانان ویزا و طرفداران آن می‌توانند از این ابزار ویزاکارت لذت ببرند و به‌وسیله حلقه یا دستکش‌ پرداخت‌هایشان را انجام دهند. این اولین باری است که پرداخت به‌وسیله ابزارهای پوشیدنی در رویدادهای المپیک به کار گرفته می‌شود.

۱۳. رنگ زرد و آبی در ویزا سمبلیک هستند

لوگوی ویزاکارت ساده است و رنگ آبی در بالای آن و رنگ زرد پایین آن به دلیلی مشخص انتخاب شده‌اند. رنگ آبی نمایانگر آسمان و رنگ زرد تپه‌های زرد کالیفرنیاست که ویزا آنجا ایجاد شده است.

۱۴. ویزا به «ادل بکهام» کمک کرد تا یک رکورد جهانی ثبت کند

از سال ۱۹۹۵ ویزا تصمیم گرفت اسپانسر لیگ ملی فوتبال آمریکا شود تا به مشتریان نشان دهد ویزا بدون اصطکاک و سریع است و با یک دست قابل دسترسی است؛ ادل بکهام به‌عنوان دریافت‌کننده بزرگ تیم نیویورک در یک برنامه زنده تلویزیونی در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۵، ۳۳ توپ را در یک دقیقه دریافت کرد که در کتاب گینس ثبت شد.

۱۵. آمریکا بزرگ‌ترین بازار ویزا در جهان است.

با وجود پوشش بیش از ۱۵۰ کشور در جهان، بزرگ‌ترین بازار ویزا، ایالات متحده آمریکاست. ۵۵ درصد از مجموع درآمد ویزا از مشتریان آمریکایی است.

استفاده از کد تخفیف :
صورت حساب شما
تومان
تومان
تومان
نکات قبل از ثبت سفارش
جهت تکمیل فرآیند سفارش وارد پنل کاربری خود شوید
حساب کاربری ندارید، جهت تکمیل فرآیند ثبت نام کنید.

پرداخت هزینه

سفارش شما با موفقیت ثبت شد. میتوانید نسبت به تسویه حساب اقدام کنید.

شرح مبلغ (تومان)

اطلاعات سفارش

اطلاعات سفارش ثبت شده شما به شرح زیر می باشد

شماره سفارش :
تاریخ سفارش :
میزان ارز :
آدرس خرید سرویس/محصول :
توضیحات مشتری :