خدمات پرداخت
پی پال مستر کارت ویزا کارت پرداخت هزینه سفارت
جدیدترین مطالب
انتقال ارز به خارج از کشور یکی از نیاز هایی است که اکثر کاربران...
ویزا کارت و مستر کارت 2019
گزارش های سه ماهه مسترکارت و ویزا کارت حاکی از کاهش استفاده از این...
خرید فالوور اینستاگرام
اینستاگرام یکی از بهترین جاها برای فروش است! امکانات و ویژگی‌های منحصر به‌ فرد...
افتتاح حساب وسترن یونیون
وسترن یونیون Western Union یک شرکت مالی آمریکایی است. این شرکت در حوزه های...

چک کارت چیست و مزایا و معایب آن

چک کارت چیست

اگر در خصوص کارت اعتباری چک کارت را شنیده باشید، حتماً برای دانستن تعریف آن کنجکاو خواهید بود. این مقاله به بررسی معنای این کلمه و همچنین موافقان و مخالفان استفاده از آن می‌پردازد.

چک کارت چیست

چک کارت که با نام دبیت کارت هم شناخته می‌شوند، کارت‌هایی هستند که وجوهی را از حساب جاری شما پرداخت می‌کنند. به‌ عبارت‌ دیگر، هنگامی که از چک کارت استفاده می‌کنید، مبلغ خرید، مستقیما از حساب جاری‌ شما پرداخت می‌شود.

چک کارت، حواله‌ای از جنس پلاستیک است؛ با این تفاوت که برای استفاده ساده‌تر بوده و همچنین بیشتر مورد پذیرش واقع شده است. بسیاری از مؤسسات تجاری، از مشتریان خود چک نمی‌پذیرند، درحالی‌که چک کارت یا دبیت کارت را به‌ سادگی از آن‌ها قبول می‌کنند. معمولا شرکت‌هایی که دبیت کارت را نمی‌پذیرند، از پذیرش کارت‌های اعتباری هم خودداری می‌کنند. عموما در این مکان‌ها تنها مجاز به خرید با پول نقد هستید و این مؤسسات به دنبال خودداری از دریافت مبالغی هستند که بازرگانان از طریق دبیت کارت یا کارت‌های اعتباری می‌پردازند.

چک کارت

انتظارات از چک کارت

نحوه پرداخت با چک کارت معمولاً شبیه به عملکرد معاملاتی است که با دبیت کارت یا کارت اعتباری انجام می‌شوند؛ بدین‌ صورت که هنگامی‌که آماده خرید مواد غذایی و یا یک جفت کفش نو هستید، فروشنده از شما درباره نحوه پرداخت وجه، اینکه از کارت اعتباری یا دبیت کارت می‌خواهید پرداخت خود را انجام دهید، پرسش خواهد کرد؛ برای انتخاب بهترین گزینه، باید از او رهنمودهایی نظیر شما کدام گزینه را پیشنهاد می‌دهید؟ بخواهید.

برای بسیاری افراد هر دو گزینه قابل‌ قبول است با این تفاوت که دبیت کارت سریع‌تر از شارژ اعتباری عمل می‌کند. علت عملکرد سریع دبیت کارت این است که هنگام خرید با چک کارت، شما بایستی کد شناسایی فردی خود (PIN) را وارد نمایید و وجه بلافاصله از حساب شما برداشت می‌شود. درحالی‌که شارژهای اعتباری معمولاً در وضعیت انتظار در حساب شما باقی می‌ماند تا پرداخت روز یا روزهای بعدی انجام شود.

اگر نگران دزدیده و یا در معرض خطر بودن پین کد (PIN) خود هستید، بایستی از چک کارت خود با گزینه‌های اعتباری استفاده نمایید؛ بدین‌ صورت که فروشنده کارت شما را در دستگاه کارت‌خوان قرار می‌دهد و شما تنها زمانی که از کارت اعتباری خود برای خرید استفاده می‌کنید، آن را فعال می‌نمایید و وجوه مستقیما از حساب‌جاری شما برداشته می‌شود؛ از این جهت این کارت، چک کارت نامیده شده است. برخی مصرف‌کنندگان معتقد هستند که استفاده از چک کارت به‌ عنوان کارت اعتباری ایمن‌تر است، زیرا از دسترسی دیگران به پین کد (PIN) جلوگیری می‌شود.

چک کارت کارت اعتباری

مشکلات چک کارت

از آنجا که چک کارت یا دبیت کارت، مبلغ را مستقیماً از حساب‌جاری شما برداشت می‌کنند، خطراتی را هم متوجه حساب شما می‌سازند. به‌عنوان‌ مثال، هرگاه چک کارت شما دزدیده شود، دزد قادر به برداشت تمام دارایی‌ شما خواهد بود. درصورتی‌که اگر کارت اعتباری‌ شما دزدیده شود، چنین خطری وجود نخواهد داشت. به‌علاوه، زمانی که شما از دبیت کارت برای خرید در مکان‌هایی نظیر هتل‌ها، شرکت‌های کرایه اتومبیل و ایستگاه‌های دریافت سوخت گاز استفاده می‌کنید، آن‌ها نگه‌دارنده‌ای روی حساب شما قرار می‌دهند و اگر شما از این نگه‌دارنده اطلاع نداشته باشید، مبلغ بیشتری پرداخت خواهید کرد.

تصور کنید شما باید ۳۵ دلار برای گاز بپردازید، اما ایستگاه سوخت بدون اطلاع شما نگه‌دارنده‌ای به مبلغ ۱۰۰ دلار بر حساب شما اعمال کرده تا از پرداخت شما اطمینان حاصل نماید. اگر شما در آن زمان تنها ۲۰۰ دلار در حساب خود داشته باشید و یک چک به مبلغ ۸۵ دلار از حساب شما برداشت شده باشد، شما ۲۰ دلار اضافه پرداخت خواهید کرد.

این قبیل هزینه‌ها و جرائم حساب شما را در وضعیت بدی قرار خواهد داد. به خاطر همین احتمال، بسیاری از کارشناسان مالی توصیه می‌کنند که زمانی که ملزم به خرید با دبیت کارت هستید، در ایستگاه‌های گاز، هتل‌ها و مؤسساتی که بر حساب جاری شما نگه‌ دارنده‌هایی اعمال می‌کنند، از چک کارت خود استفاده نکنید.

شرکت پرداخت یکی از مجموعه‌های قوی در حوزه ارائه خدمات مالی بین‌المللی است که در زمینه افتتاح حساب‌هایی نظیر حساب پی‌پال ، مستر کارت فیزیکی و مستر کارت مجازی و… به شما خدمات ارزنده‌ای اعطا می‌کند. اگر در زمینه‌های اقتصادی مختلف دارای فعالیت‌های بین‌المللی گسترده‌ای هستید، می‌توانید از خدمات پرداخت در این زمینه بهره ببرید.

No votes yet.
Please wait...

نوشتن دیدگاه

17 + شش =

استفاده از کد تخفیف :
صورت حساب شما
تومان
تومان
تومان
نکات قبل از ثبت سفارش
جهت تکمیل فرآیند سفارش وارد پنل کاربری خود شوید
حساب کاربری ندارید، جهت تکمیل فرآیند ثبت نام کنید.

پرداخت هزینه

سفارش شما با موفقیت ثبت شد. میتوانید نسبت به تسویه حساب اقدام کنید.

شرح مبلغ (تومان)

اطلاعات سفارش

اطلاعات سفارش ثبت شده شما به شرح زیر می باشد

شماره سفارش :
تاریخ سفارش :
میزان ارز :
آدرس خرید سرویس/محصول :
توضیحات مشتری :